نسخه چاپي

در جلسه کارگروه معدن کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع

ارائه گزارشی از «وضعیت بخش معدن کشور» برای بازنگری در سیاست های کلی

کارگروه معدن کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع در راستای بازنگری سیاست های کلی نظام در بخش معدن به ریاست حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری تشکیل جلسه داد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع، کارگروه معدن کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع، روز یکشنبه 13 بهمن ماه 1398 با حضور روسای کمیته های مرتبط به موضوع صنایع و معادن، آب و محیط زیست، انرژی و جمعی از متولیان و کارشناسان بخش معدن و سازمان زمین شناسی کشور به ریاست حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری تشکیل جلسه داد.

در این جلسه معاون معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، گزارشی از وضعیت بخش معدن کشور، اقدامات و دستاوردهای 40ساله در حوزه معدن و مشکلات و معضلات آن ارائه کرد. در این گزارش به جایگاه نخست ایران در تولید فراورده های معدنی در آسیای جنوب غربی و رتبه دهم ایران در دنیا به لحاظ برخورداری از معادن گوناگون اشاره شد و به روش های قدیمی استخراج و فناوری های غیرروزآمد تجهیزات به عنوان اهم مشکلات بخش معدن اشاره شد.

همچنین نقشه راه چهارساله وزارت صنعت، معدن و تجارت برای بخش معدن به شرکت کنندگان ارائه شد که در بندهای مختلف توسعه اکتشافات و افزایش بهره وری و بازسازی و نوسازی تجهیزات مربوط به معدن و نیاز به تاسیس مرکزی برای گردآوری و تجمیع داده های معدنی و زمین شناسی مورد تاکید قرار گرفت.

در ادامه روسای کمیته های گوناگون کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع، سوالات و نقطه نظرات خود را پیرامون نقشه راه و ضرورت بازنگری سیاست های کلی نظام در خصوص معدن، ارائه کردند. حجت الاسلام دکتر مجید انصاری نیز با اشاره به توسعه نامتوازن و استقرار واحدهای معدنی و صنعتی در نواحی مختلف کشور تحت فشار مراجع اجتماعی به لزوم آمایش سرزمینی در موضوع توسعه فعالیت های معدنی متناسب با امکانات و اقتضاعات زیست محیطی تاکید کرد.

وی افزود: پیشنهاد ما به متولیان امور در حوزه معدن این است که در موضوع اکتشاف معادن هر مقدار که می شود از تجهیزات روزآمد و فناوری های مدرن و دقیق برای کاوش عمیق در پهنه ی کشور استفاده کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای تهیه پیش نویس سیاست های کلی بازنگری شده در بخش معدن به صحن مجمع، نیاز است گزارش جامعی از وضعیت معادن کشور تهیه شود. همچنین ضرورت دارد بندهای سیاست های کلی، دارای رویکردی صریح، شفاف، راهگشا و گره گشا باشند و در تدوین آنها چشم انداز 10 تا15 سال درنظر گرفته شود.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • يکشنبه ١٣ بهمن ١٣٩٨ - ١٦:٢٥
  • کد خبر :
  • ١١٣٩

خروج