نسخه چاپي

در کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع برگزار شد

نشست مشترک با اساتید دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در خصوص بازنگری سیاست‌های کلی انرژی

نخستین نشست مشترک کمیته انرژی با اساتید دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها به ریاست دکتر حمید راشدی، رئیس کمیته انرژی کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع و کارگروه تعیین رویکرد سیاست‌های کلی انرژی برگزار شد.

 

 به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع، اساتید مدعو از رشته‌های مختلف همچون اقتصاد، مدیریت، مهندسی شیمی و مهندسی نفت در جلسه حاضر شدند که عمدتا در دانشگاه‌های تهران، شریف، علامه طباطبایی، شهید بهشتی و علم و صنعت مشغول تدریس هستند.

در ابتدای این جلسه آقای دکتر راشدی به ابلاغ سیاست‌های کلان در سال 1379 اشاره کرد که 14 سال پس از آن موضوع نظارت بر آن سیاست‌ها در دستور کار مجمع تشخیص قرار گرفت. وی همچنین به تشریح فرآیند بازنگری و بازنویسی سیاست‌های کلی انرژی توسط کمیته انرژی با نیم‌نگاهی به کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه پرداخت. سپس آقای دکتر باقری مقدم نیز به موضوع مشارکت ذینفعان در بازنگری سیاست‌های کلی انرژی اشاره کرد که جلسه با اساتید محترم نیز نمونه‌ای از این مشارکت است. آقای دکتر باقری مقدم خاطرنشان کرد که نحوه ورود به فرآیند بازنگری، بررسی سناریوهای مختلف در راستای تعیین سناریو و رویکرد غالب است.

در این نشست همچنین فرآیند استخراج رویکرد غالب از مصاحبه خبرگان انرژی توسط کارگروه تعیین رویکرد شرح داده شد. در این ارائه به رویکردهای منتخب که طی مصاحبه با 35 نفر از خبرگان انرژی کشور و در طول ماه‌های گذشته تهیه شده بود و نتایج آن مصاحبه‌ها پس از کدگذاری و بررسی علمی، به صورت 4 رویکرد مشخص، اشاره شد. کارگروه رویکرد تأکید کرد که بنا دارد سناریوهای استخراج‌شده را با نظر اساتید محترم و سایر ذینفعان صاحب‌نظر، تکمیل و نهایی کند.

در ادامه نشست، هر یک از اساتید محترم به ارائه نظرات خود درباره فرآیند بازنگری، فرآیند تعیین رویکرد و رویکردهای استخراج شده پرداختند و موارد دارای ابهام توسط کارگروه تعیین رویکرد پاسخ داده شد.

همچنین در این جلسه، کارگروه تعیین رویکرد با جمع‌آوری پرسشنامه‌ای درباره ارتباط عوامل تأثیرگذار بر بخش انرژی و زیربخش‌های انرژی با یکدیگر که پیشتر به اساتید محترم ارسال شده بود، زیربنای کمی‌سازی نتایج هر رویکرد و تکمیل آن‌ها را بنا نهاد تا در آینده مشخص شود که هر رویکرد، چه نتایج منفی و مثبتی به دنبال خواهد داشت.

در پایان جلسه آقای دکتر راشدی ضمن جمعبندی موارد مطرح‌شده، تأکید کرد که نکات یادشده توسط اساتید محترم، حتما مورد توجه واقع و اعمال خواهد شد و امید می‌رود که تعامل سازنده با اساتید دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در طول فرآیند بازنگری، کماکان ادامه یابد. همچنین قرار شد تا اساتید محترم با حضور در کارگروه‌های تخصصی، این کارگروه‌ها را از نظرات خود بهره‌مند سازند.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • دوشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٨ - ١٤:٠٥
  • کد خبر :
  • ١١٤٨

خروج