نسخه چاپي

در دیدار عضو کمیته اصلی حزب حاکم چین و وزیر ارتباطات و تبلیغات در شانگهای با دکتر غلامعلی حداد عادل مطرح شد؛

تفاهم برای خواهرخواندگی تبریز و شانگهای/ احیای جاده ابریشم، الگوی روابط بین الملل را تغییر می دهد

دکتر غلامعلی حداد عادل، رییس هیأت عالیرتبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جو هویی لین، ایده «یک کمربند، یک جاده» را به معنی حضور مردم کشورهای مسیر جاده ابریشم در طرحی دانست که امید می رود با اجرای آن سبک و روشی عادلانه جایگزین مناسبات ظالمانه حاکم بر روابط بین الملل شود».

 

به گزارش روابط عمومی مجمع، دکتر حداد عادل، هماهنگی طبیعت و صنعت در شانگهای و رویکرد مدیریت این شهر به توسعه توام با حفظ طبیعت را قابل توجه توصیف کرد و گفت: « روابط فرهنگی و شناخت دو ملت ایران و چین از یکدیگر کافی نیست و حضور هنرمندان دو کشور در جشنواره های فرهنگی می تواند به این شناخت کمک کند».

وزیر ارتباطات و تبلیغات حزب حاکم چین در شانگهای در این ملاقات، شانگهای را پایتخت اقتصادی چین و جی دی پی سالانه آن را سه تریلیون یوآن عنوان کرد و افزود: « شانگهای، شهری باز است که بیش از ٢٠٠ هزار اتباع سایر کشورها بیش از ٩٠ هزار شرکت خارجی و ٨٠ دانشگاه و مرکز علمی را در خود جای داده و نقطه عزیمت اجرای طرح « یک کمربند، یک جاده» شناخته می شود» .
جو هویی لین، وزیر ارتباطات و تبلیغات حزب حاکم در شانگهای همچنین با اشاره به نخستین نمایشگاه بین المللی واردات چین در سال گذشته که با مشارکت ٧٢ کشور، بیش از هزار شرکت خارجی و ۴٠٠ هزار شرکت چینی در شانگهای برگزار شد، حضور ایران را در این نمایشگاه ارزنده و مغتنم خواند و گفت: « ایران در بین ۲۹ کشوری که در امتداد جاده ابریشم قرار دارند، کشوری با اهمیت راهبردی خاص و غنای فرهنگی و تمدنی ویژه است».
در جریان این ملاقات، دکتر غلامعلی حداد عادل، کلانشهر تبریز را دومین شهر اقتصادی ایران توصیف کرد و با توجه به استقبال طرف چینی مقرر شد تفاهم برای خواهرخواندگی تبریز و شانگهای در دستور کار دستگاه های ذیربط در دو کشور قرار گیرد.

  • تاریخ درج خبر :
  • چهارشنبه ١١ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١١:١١
  • کد خبر :
  • ٩٤١

خروج