نسخه چاپي

دکتر محسن رضایی در جلسه مدیریت بحران شهرستان مسجد سلیمان:

زلزله مسجد سلیمان، نیازمند پوشش دقیق وقایع و کمک هموطنان است / در مواردی که پیمانکارها به وظایف خود عمل نکرده اند، با جدیت و دقت محاسبه و رسیدگی شود/ نمی شود پرداخت خسارت ها، را موکول به آینده دور کرد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح سه شنبه 18 تیرماه، در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان مسجد سلیمان که به منظور بررسی ابعاد خسارت های زلزله روز دوشنبه این شهرستان برگزار شد بر امدادرسانی به آسیب دیدگان و بازسازی مناطق زلزله زده تاکید کرد.

 

 به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر محسن رضایی در جلسه فوق العاده شورای هماهنگی مدیریت بحران در فرمانداری شهرستان مسجد سلیمان، با تبریک دهه کرامت به شهروندان و مسئولان مسجدسلیمانی گفت: یکی از وظایف بنده این است که با حضور در جمع شما، از زحمات شما تشکر کنم.از آقای حاجی زاده و حجت الاسلام و المسلمین حجتی نیا تشکر ویژه دارم که با تمام وجود در این موضوع وارد شده اند.

دکتر محسن رضایی گفت: امیدواریم که دردها و آلام این مردم کمتر شود. انتظار داریم که رسانه ها به این حادثه بیشتر بپردازند. این حادثه نیازمند پوشش دقیق وقایع است تا کمک های خارج از استان به مردم این منطقه رهسپار شود. تا کنون به 3000واحد مسکونی در شهرها و روستاهای منطقه آسیب وارد شده و حدود 200واحد دامداری و پرورش ماهی آسیب دیده است. بخشی از زیربناها و راه های روستایی تخریب شده است.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این زلزله بزرگ تلفات جانی کمی داشته اما مجموعه آسیب ها و خسارت ها کم نبوده و باید این آسیب ها را جبران کرد. رسیدگی به مجروحین و برقراری امنیت برای منازل مردم، در اولویت است. از نیروی انتظامی محترم می خواهم که دروازه های ورودی شهر را کنترل بیشتری کنند. در مرحله دوم، موضوع جبران خسارت ها است که باید ارزیابی خانه به خانه و همراه با تصویر اموال، خانه ها و واحدهای صنعتی و تولیدی مستند شود. البته این ارزیابی گاهی بیش از دو سه هفته به طول می انجامد.

 

دکتر محسن رضایی گفت: توصیه می کنم در مواردی که پیمانکارها به وظایف خود عمل نکرده اند، با جدیت و دقت محاسبه و رسیدگی شود. همچین باید پیاده سازی طرح جامع شهر مسجد سلیمان باید پیگیری کنیم. این شهر دارای سابقه تاریخی خود را دارد که باید با اجرای طرح جامع، حفظ شود. البته نمی شود منتظر پیاده شدن طرح جامع ماند و پرداخت خسارت ها، را موکول به آینده دور کرد. رسیدگی به مردم باید در اولویت باشد.

 

وی افزود: مدت دو سال است که به این نتیجه رسیده ایم که با وجود مشکلات مختلف، خوزستان نیاز به یک شورای راهبردی دارد. در این شورا، مشکلات و چالش های شمال استان خوزستان به طور ویژه بررسی شده و به عنوان مثال 40هزار هکتار از مناطق شمالی استان را در مرحله دوم توسعه کشاورزی استان قرار داده ایم و ان شاءالله نتیجه خواهد داد. در نظر داریم20حلقه از چاه های نفت قدیمی این شهرستان بازسازی کنیم و درآمدهای آن را به این شهرستان اختصاص دهیم، زیرا با این بودجه های محدود، نمی توانیم کار بزرگی را برای مردم این منطقه انجام دهیم.

 

در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین حیدر حجتی نیا، فرماندار شهرستان مسجد سلیمان، با تشکر از پیگیری ها و تماس های دکتر رضایی در خصوص زلزله اخیر گفت: در دقایق اولیه وقوع زلزله، شورای مدیریت بحران برگزارشد. وی با اشاره به برخی خسارات وارده به منازل مسکونی، بیمارستان قدیمی شهر و سایر بناها گفت: برخی از منازل به خاطر آسیب های جدی، قابل بازسازی نیستند و پس لرزه های احتمالی ممکن است، خسارت های بیشتری به بار بیاورد.

در ادامه، دکتر حاجی زاده، معاون استاندار خوزستان، با ارائه گزارشی از زلزله 5.7 ریشتری روز گذشته و پس لرزه های آن، به اقدامات صورت گرفته برای ارزیابی خسارت ها و کمک به مجروحین زلزله اشاره کرد. وی گفت: 114 مجروح در این زلزله داشتیم که با خدمت رسانی کادر درمانی، به صورت سرپایی به اکثر آسیب دیدگان کمک شد. در بخش خدمات رسانی که تلاش شده که برق و گاز در سطح شهر، قطع نماند. آب معدنی و پکیج های امدادی به مناطق آسیب دیده رسید و ارزیابی های بنیاد مسکن و شهرداری و راهداری ادامه دارد. برای برخی از مناطق، چادرهای اسکان با بالگرد ارسال شده است.

همچنین مسئولین ادارات و سازمان های شهرستان، در خصوص فعالیت های صورت گرفته برای خدمت رسانی به شهروندان این شهرستان گزارش های خود ارائه دادند.

دکتر محسن رضایی قرار است روز سه شنبه، پس از بازدید از مناطق زلزله زده شهرستان مسجد سلیمان، به عیادت مجروحان تحت درمان این شهرستان بروند.

گزارش تصویری

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • سه شنبه ١٨ تير ١٣٩٨ - ١٣:٥٦
  • کد خبر :
  • ٩٧٣

خروج