نسخه چاپي

آیت الله آملی لاریجانی:

دبیرخانه، بازوی اصلی کار کارشناسی مجمع تشخیص مصلحت نظام است / همه قوا و دستگاه ها به پیشبرد اهداف مجمع تشخیص مصلحت نظام کمک کنند

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دبیرخانه مجمع را بازوی اصلی کار کارشناسی و پژوهشی این نهاد دانست و بر ضرورت همکاری و هماهنگی همه قوا و دستگاه ها برای کمک به مجمع تشخیص مصلحت نظام در انجام وظایف و ماموریت های محوله تاکید کرد.


به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله آملی لاریجانی در مراسم تکریم دکتر محسن رضایی و معارفه دکتر محمدباقر ذوالقدر دبیر جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام، ضمن قدردانی از 24 سال تلاش و خدمات دبیر سابق مجمع، وی را فردی متدین، فهیم، اهل جهاد، تلاشگر، سلیم النفس و اهل فکر توصیف کرد و گفت: ایشان  علاوه بر مجاهدت های دوران  دفاع مقدس، در ایام دبیری مجمع تشخیص در توسعه تشکیلات و منابع انسانی دبیرخانه مجمع که در ابتدای کار از نظر کمی و کیفی بسیار محدود بود، تلاشهای وسیعی داشتند و توانستند این نهال نوپا را به درختی تناور تبدیل کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن آرزوی توفیق برای محسن رضایی در جایگاه معاون اقتصادی رئیس جمهوری، ابراز امیدواری کرد که وی همچنان به عنوان عضو مجمع، از انتقال تجربیات و دانش خود به این نهاد دریغ نورزد.

آیت الله آملی لاریجانی همچنین دکتر ذوالقدر دبیر جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را شخصیتی آشنا برای مردم و مسئولان، از فرماندهان موثر در دوران دفاع مقدس و مدیری متدین، فهیم، با طمأنینه و اهل طرح و برنامه دانست و با اشاره به فعالیتهای وی در دوران تصدی معاونت پیشگیری از جرم و معاونت راهبردی قوه قضاییه، تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات ایشان در دوران تصدی معاونت راهبردی دستگاه قضایی، ایجاد و تقویت نظارت سیستمی و منظم بر مجموعه قضایی در سراسر کشور بود؛ به نحوی که پیش از سفرهای استانی، همواره تصویری دقیق از مجموعه قضایی استان به همت معاونت راهبردی در اختیار داشتیم که شناخت و حل مشکلات را مقدور می ساخت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با آرزوی توفیق برای دبیر جدید مجمع، حیطه اعمال و وظایف مجمع تشخیص را محدود و خاص برشمرد و اظهار کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام با وجود محدودیت وظایف، بسیار اثرگذار است. و در این مسیر دبیرخانه، بازوی اصلی کار کارشناسی و پژوهشی مجمع به شمار می آید. بر همین اساس و طبق فرموده رهبر معظم انقلاب، باید چابک سازی دبیرخانه مجمع و بهره گیری از نیروهای توانمند و کارآمد در دستور کار قرار گیرد و اقدامات لازم در جهت بازسازی تشکیلات دبیرخانه انجام شود.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اهمیت کار مجمع بویژه در مقام تشخیص مصلحت در موارد  اختلاف میان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی در مواردی که نیاز به تصمیم گیری درباره یک مصوبه خلاف شرع  یا خلاف قانون اساسی است، تصمیمات مجمع را برای تشخیص «مصلحت ملزمه» در چنین مواردی بسیار حساس و نیازمند پشتوانه های قوی علمی، پژوهشی و کارشناسی عمیق با اتکا به ظرفیتهای علمی و تحقیقاتی دبیرخانه مجمع دانست و افزود: چابک سازی و بهره مندی از نیروهای گزینش شده و کارآمد، موجب غنای هر چه بیشتر بدنه کارشناسی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود، تدوین سیاستهای کلی نظام را از دیگر وظایف مهم مجمع دانست و با اشاره به نقش دبیرخانه در این موضوع نیز خاطرنشان کرد: بر اساس تاکیدات رهبر معظم انقلاب، هیات عالی نظارت بر اجرای  سیاستهای کلی که متشکل از عده ای از  اعضای مجمع است، باید با دارا بودن ضمانت اجراهای لازم،  بر اجرای صحیح این سیاستها نظارت کند و در این عرصه نیز دبیرخانه مجمع نقش مهمی بر عهده دارد.

آیت الله آملی لاریجانی در پایان ضمن قدردانی از مسئولان حاضر در این مراسم از جمله روسای محترم قوا، نمایندگان مجلس ، مسئولان نیروهای مسلح و اعضای شورای نگهبان ، بر ضرورت همدلی و هماهنگی قوا و دستگاه ها برای کمک به پیشبرد اهداف عالی مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، دکتر محسن رضایی دبیر پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام، از دوران همکاری با آیت الله آملی لاریجانی به نیکی یاد کرد و با بزرگداشت یاد و خاطره اعضای فقید مجمع تشخیص، این نهاد را کانونی مهم برای یکپارچه سازی تصمیمات مدیریتی در کشور دانست.

دکتر محمدباقر ذوالقدر دبیر جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در سخنانی با بیان اینکه طی کمتر از یک ماه آینده با مشورت اعضا و تدابیر رئیس محترم مجمع، برنامه های خود را برای تحقق اهداف دبیرخانه ارائه خواهد کرد، اجرایی سازی و تحقق فرامین و انتظارات مقام معظم رهبری، ارتقای توان علمی، پژوهشی و کارشناسی مجمع و ترویج، آموزش و فرهنگسازی درباره دستاوردها و خروجیهای مجمع تشخیص مصلحت نظام را از مهمترین محورهای برنامه های خود عنوان کرد.

در پایان نیز با اهدای لوح تقدیر از تلاشهای محسن رضایی تقدیر و حکم انتصاب محمدباقر ذوالقدر توسط رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به وی اعطا شد.

گزارش تصویری

  • تاریخ درج خبر :
  • چهارشنبه ٢١ مهر ١٤٠٠ - ٢١:١٣
  • کد خبر :
  • ١٥٤٢

خروج