نسخه چاپي

بررسی لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی در نشست صحن مجمع

مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز چهارشنبه پانزدهم اردیبهشت ماه به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی و با حضور اعضا تشکیل جلسه داد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست امروز که با حضور روسای قوای مقننه و قضائیه برگزار شد و تعدادی از اعضای مجمع به صورت مجازی در آن حضور داشتند موضوع مصوبه ایجاد ۸ منطقه آزاد تجاری صنعتی و ۱۳منطقه ویژه اقتصادی که در مجلس دهم تصویب و پس از مخالفت شورای نگهبان مجدداً بر آن اصرار شده بود برای تعیین مصلحت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

در این جلسه ابتدا گزارش کمیسیون اقتصادی مجمع و روند بررسی های مصوبه مورد نظر ارائه شد و سپس نقطه نظرات موافقان و مخالفان و نیز دیدگاه‌های نمایندگان قوه مقننه و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و تجاری به عنوان نماینده قوه مجریه مطرح گردید.

 

بر اساس این گزارش در پایان و با رای اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام ایجاد ۷منطقه آزاد تجاری -صنعتی شامل مناطق آزاد تجاری - صنعتی مهران در استان ایلام، سیستان در استان سیستان و بلوچستان، بانه - مریوان در استان کردستان، بوشهر در استان بوشهر،  قصر شیرین در استان کرمانشاه ، اردبیل در استان اردبیل و  اینچه برون در استان گلستان به تصویب رسید.

 

همچنین اعضای مجمع با ایجاد ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی شامل مناطق ویژه اقتصادی لار و فسا در استان فارس،  ابرکوه و میبد در استان یزد،  زنجان در استان زنجان ، گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد، سرو در استان آذربایجان غربی،  خواف و قوچان در استان خراسان رضوی، خرم‌آباد در استان لرستان، تاکستان در استان قزوین، شاهین شهر در استان اصفهان، و ساوجبلاغ در استان البرز موافقت کردند.

 

دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه جلسه امروز مجمع در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما با اشاره به روند بررسی و دلایل تصویب این مصوبه در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مدت ها طول کشید تا ما با تحقیقات مفصلی که در استانها بعمل آوردیم و همچنین گفتگوهایی که با عزیزانمان در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت، توانستیم معایب و اشکالاتی را که در مناطق آزاد فعلی وجود دارد اصلاح کنیم. به همین دلیل مصوبه ای که امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون این لایحه انجام داد همراه با اصلاحاتی هم در محتوا و هم در تعداد مناطق آزاد بود.

 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: از نکات مهمی که مورد توجه ما بود استفاده از فرصت ها بود.  در استان هایی مثل ایلام از نفت و گاز تا معادن و منابع طبیعی و نزدیکی ایلام به مرکزیت عراق، یا در مساله منطقه آزاد تجاری صنعتی سیستان به دلیل فرودگاه بین المللی و همچنین ارتباط نزدیک این منطقه با مرز افغانستان دارد و می تواند صادرات و تجارت ما را با کشور افغانستان تقویت کند یا منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه و مریوان به دلیل مزیت های قابل توجهی که در ارتباط با شمال عراق دارند و همچنین منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر که با یک فاصله ۲۰۰_۳۰۰ کیلومتر با همسایگان ما در خلیج فارس ارتباط داشته باشد.

وی گفت: همچنین در مورد منطقه آزاد قصرشیرین در همسایگی عراق و منطقه استان اردبیل که فاصله ای کمی تا شهرهای اصلی جمهوری آذربایجان وجود دارد و اکنون شاهد هستیم سرمایه گذاران دیگری مثل ترکیه و رژیم صهیونیستی آمده‌اند و در جمهوری آذربایجان سرمایه‌گذاری کرده اند و کشور جمهوری آذربایجان و مردم آنجا آمادگی دارند تجارت با ایران را گسترش بدهند. همچنین منطقه اینچه برون در استان گلستان که در حوزه کشور ترکمنستان تا چین فرصت هایی در آن وجود دارد باعث شد تا اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام به این تعداد از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی رای مثبت بدهند.

 

دکتر رضایی افزود: نکته مهمی که وجود دارد این است که کلا کشور ما و دولت نیازمند یک اصلاحات جدی در مناطق آزاد قبلی است که ما سعی کردیم در مناطق جدید این اصلاحات را اعمال کنیم. ما نیازمند به این هستیم که قانون جدید مناطق آزاد را مجلس شورای اسلامی تصویب کند. این قانون جدید پس از بیست سال از قانون قبلی، می تواند تحولی جدی در اقتصاد کشور به وجود بیاورد که امیدواریم طی دو سه ماه آینده قانون جدید مناطق آزاد و مناطق ویژه ان شاء الله از تصویب مجلس شورای اسلامی بگذرد.

گزارش تصویری

  • تاریخ درج خبر :
  • چهارشنبه ١٥ ارديبهشت ١٤٠٠ - ١٧:٣٤
  • کد خبر :
  • ١٤٧٢

خروج