برگزاری نخستین جلسه کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تشخیص در دوره نهم


کد خبر: 1783
کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور اکثریت اعضای خود تشکیل جلسه داد و آیت الله اراکی با رای اکثریت به عنوان رئیس کمیسیون انتخاب شد.


به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدای این جلسه، که دکتر محمدباقر ذوالقدر، دبیر مجمع نیز در آن حضور داشت ضمن اشاره به اهمیت کمیسیون های مجمع بویژه کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی، به رویکردهای ابلاغ و اتخاذ شده برای نهمین دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد و گفت: علاوه بر امر مهم بازنگری و تنقیح سیاست های کلی و نظارت برحسن اجرای سیاست های کلی نظام، اشراف بر مسائل و مشکلات کشور و ارائه طریق برای حل مشکلات اساسی در حوزه های مسئولیت هر یک از کمیسیون ها قرار دارد که در این دوره کمیسیون های مجمع در آن مشارکت خواهند داشت،نیز پیگیری خواهد شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، تدوین سیاست های کلی «فضای مجازی» و سیاست های کلی «نخبگان» از جمله سیاست هایی دانست که کارهای مقدماتی آن بر اساس ایده اولیه در کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع انجام شده است و باید در این دوره به انجام برسد.

در این جلسه با رای اعضا، آیت الله محسن اراکی به عنوان رئیس و دکتر حسین مظفر به عنوان نایب رئیس کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی انتخاب شدند.

آیت الله اراکی در این جلسه پس از استماع نقطه نظرات اعضای کمیسیون درباره وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشور، با اشاره به اینکه در برخی از مسائل فرهنگی کوتاهی هایی صورت گرفته و عمق برخی معضلات جامعه نیز به مسائل فرهنگی بر می گردد گفت: البته بسترهای این معضلات را عرصه های دیگر فراهم آورده و برای درک و شناخت این موضوعات بایستی بررسی جامع صورت گیرد.
وی افزود: باید سیاست های اقتصادی، رسانه ای و قضائی ما و میزان نقش آنها در بسترسازی وضعیت فرهنگی جامعه بررسی شود و راهکارها در قالب یک بسته جامع ارائه شود.

در ادامه دکتر مظفر با اشاره به اینکه 10 عنوان از سیاست های کلی ابلاغی نظیر سیاست های کلی «مبارزه با مواد مخدر»، «آموزش و پرورش»، «جمعیت» و «تامین اجتماعی» و... به کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مربوط است، گفت: 10 بند از سیاست های کلی برنامه هفتم نیز به این کمیسیون ارتباط دارد.

وی افزود: پنج کمیته «علمی، پژوهشی و فناوری»، «کمیته اجتماعی»، «کمیته فرهنگی و هنری»، «کمیته رسانه و فضای مجازی» و «کمیته زنان و خانواده» در کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه مجمع فعالیت دارند و نتایج بررسی های این کمیته ها به کمیسیون اصلی علمی، فرهنگی و اجتماعی ارائه می شوند.

در این جلسه، آیت الله محسن اراکی، سید مصطفی میرسلیم، محمد حسین صفارهرندی، محمدرضا عارف، سید محمد صدر، حسین مظفر و سیدکمال خرازی از اعضای مجمع حاضر بودند و نقطه نظرات خود را درباره وضعیت فرهنگی، فضای مجازی، رسانه ها، دانشگاه ها، ویژگی نسل ها، توجه به ارزشها و مصونیت بخشی جامعه در برابر هجمه فرهنگی بیان کردند.


گزارش خطا
ارسال نظر