برگزاری چهارمین جلسه کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع در دوره نهم


کد خبر: 1815
کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر روز شنبه 12آذر1401 به ریاست آیت الله محسن اراکی، تشکیل جلسه داد.

به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در چهارمین جلسه کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی مجمع در دوره نهم، در خصوص برنامه پیشنهادی فعالیت این کمیسیون در این دوره بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

دکتر حسین مظفر نایب رئیس کمیسیون با اشاره به تهیه پیشنویس سیاست های کلی «فضای مجازی»، «نخبگان» توسط کارگروه های این کمیسیون در دبیرخانه مجمع گفت: اعضای کمیسیون در دوره نهم به بحث و تبادل نظر درباره این دو پیش نویس خواهند پرداخت.
وی گفت: تعیین اولویت های نظارتی در مورد نظارت بر سیاست های کلی ابلاغی مرتبط با کمیسیون و نیز بحث و تبادل نظر درباره موضوعات جدید و ضروری که لازم است در طول دوره نهم در دستور کار قرار گیرد و ارائه پیشنهاد به رئیس محترم مجمع از دیگر ماموریت های کمیسیون در دوره جدید خواهد بود.
در ادامه جلسه، اعضای کمیسیون به اظهار نظر درباره برنامه فعالیت های آتی کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی پرداختند.

آیت الله محسن اراکی، رئیس کمیسیون علمی،فرهنگی و اجتماعی مجمع گفت: ضرورت دارد که در کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی، به بازشناسی وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشور بپردازیم تا در تدوین سیاست های کلی، با شناخت وضع موجود، چاره اندیشی کنیم. کمیته های دبیرخانه نیز باید بر روی مفاهیم سرمایه اجتماعی، حکمرانی مطلوب و فرهنگ اجتماعی، کار مطالعاتی صورت دهند.


وی با اشاره به اینکه اصول الهی اسلام برای اداره جامعه عقلانی است، گفت: باید مبانی و اصول حکمرانی خود را به جامعه علمی و مردم عرضه کنیم تا بر مبنای آن به سیاست گذاری فرهنگی بپردازیم.

دکتر محمدحسین صفارهرندی نیز با اشاره به برخی از عوامل آسیب به سرمایه اجتماعی گفت: در حوزه فرهنگ عمومی، پرداختن به برخی از مسائل کلان فرهنگی و بررسی های عالمانه و جامع می تواند در ماموریت های این کمیسیون قرار گیرد.
دکتر محمدرضا عارف گفت: اگر محدود و منتظر به ارجاعات سازمانی باشیم، کمیسیون ممکن است به جایگاه واقعی و وظایف خود نرسد. نباید گرفتار مسائل جاری شویم و از موضوعات مهم علمی، فرهنگی و اجتماعی غلفت کنیم.
دکتر صادق واعظ زاده اظهارداشت: مساله سرمایه اجتماعی و مفاهیم درونی آن نظیر اعتماد و مشارکت که به مردم مربوط است، بسیار گسترده و مهم است و نباید از حکمت های ایرانی- اسلامی به سادگی عبور کنیم و به عنوان یک ملت تمدن ساز، باید به سیاست های حمکرانی یا حکمروایی از نظر فرهنگی و اجتماعی بپردازیم.

در ابتدای این جلسه، گزارشی از بررسی های کمیسیون علمی، فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه و کمیته های آن درباره علل و عوامل وقایع اخیر و راهکارهای مواجهه با آن توسط دکتر حسین مظفر به اعضا ارائه شد.
در این جلسه، آقایان دکتر محمدرضا عارف، دکتر محمدحسین صفارهرندی، دکتر صادق واعظ زاده، دکتر سیدمحمد صدر و دکتر سید کمال خرازی حضور داشتند.گزارش خطا
ارسال نظر