در دیدار عضو کمیته مرکزی حزب حاکم چین با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد:

تاکید دکتر ذوالقدر بر ارتقای سطح روابط و همکاری های ایران و چین


کد خبر: 5076
تاکید دکتر ذوالقدر بر ارتقای سطح روابط و همکاری های ایران و چین
 هیئت حزب حاکم چین با دکتر ذوالقدر دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار، طرفین بر ارتقای مناسبات و تعاملات دو کشور تاکید کردند.

 

به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر ذوالقدر در این دیدار ضمن خوش آمدگویی به آقای چن گانگ که در راس یک هیئت به ایران سفر کرده است، گفت: امیدواریم که سفر خوب و مفیدی به ایران داشته باشید. بر اساس شواهد و اسناد تاریخی، سابقه روابط دو تمدن ایران و چین بیش از 2200 سال است.

دکتر ذوالقدر با اشاره به سفرهای متقابل هیئت هایی از مجمع و حزب حاکم چین گفت: این تعاملات می تواند، روابط دو کشور را تحکیم بخشد. امروز ایران و چین با وجود سند همکاری راهبردی 25 ساله، در بهترین وضعیت تعاملات و روابط با یکدیگر قرار دارند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به دهمین سالگرد روابط مجمع و حزب حاکم چین اشاره کرد و افزود: سفر اخیر هیئت عالی رتبه مجمع به چین از ارتقا و توسعه همکاری های دو کشور حکایت دارد و حضور شما و سفر وزیر بین الملل حزب کمونیست چین در آینده نزدیک به ایران نیز می تواند در توسعه روابط دو کشور موثر باشد. اعتقاد داریم که باید از تجارب یک دهه روابط فی ما بین بهره گرفت تا تعاملات این دو نهاد، توسعه یابد.

دکتر ذوالقدر با اشاره به سفر اخیر هیئتی از اعضای مجمع به چین گفت: در این سفر بر روی شناخت «الگوی توسعه» و «حکمرانی» چین و استفاده از تجارب دو کشور در «توسعه» و «حکمرانی» تاکید شد که مستلزم پیگیری می باشد. از جمله ایفای نقش موثر جمهوری اسلامی در طرح «یک جاده – یک کمربند» و ابتکار « توسعه جهانی» چین مورد تاکید ماست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار بر تبادل تجارب دو کشور در موضوعاتی از جمله مبارزه با فساد، فقرزدایی، مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا و راهکارهای مقابله با تحریم ها گفت: تاکید داریم این موضوعات در دستور کار مشترک قرار گیرد و پژوهشکده ها و اندیشکده های دو نهاد همکاری های خود را در این زمینه ها ارتقا بخشند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای خواهرخواندگی میان یکی از استان های کشورمان با استان چینگهای چین گفت: این کار می تواند استعدادها و ظرفیت های استانها را در دو کشور به هم پیوند دهد و به توسعه و تعمیق روابط دو کشور بیش از پیش منجر شود.

آقای چن گانگ، عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در این دیدار با ابزار خرسندی از سفر به کشورمان گفت: این اولین سفری است که به ایران داشته ام و مهمان نوازی و آثار و تمدن درخشان و دیرینه ایران، برای من و همراهانم جالب توجه بوده است.

وی به سفر هیئتی از مجمع در سال 2018 میلادی به چین و دیدار اعضای این هیئت از استان «چینگهای» اشاره کرد و  گفت: در این استان، باستان شناسان سکه ای تاریخی مربوط به سلسله ساسانی یافته اند. کشف این آثار تاریخی مربوط به قرن هشتم میلادی نشان دهنده روابط دیرینه چین و ایران و تبادلات جاده ابریشم است. البته در پنجاه سال گذشته روابط کشورهای ایران و چین از چالش های زیادی عبور کرده و امروز هر دو طرف بر توسعه و تعمیق روابط تاکید دارند.

عضو کمیته حزب حاکم چین گفت: از حمایت قاطعانه ایران از تمامیت ارضی چین تشکر و قدردانی می کنم و چین نیز از حق حاکمیت ملی ایران همواره حمایت کرده است.

وی با اشاره به موضع چین در برابر سیاست یک جانبه گرایی در نظام جهانی گفت: ما آمادگی داریم مناسبات تجاری خود را با ایران گسترش دهیم و از عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری های شانگهای و حضور ایران در سازمان بریکس استقبال می کنیم و از فرایند گفتگو و روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان و توسعه مناسبات تجاری میان کشورهای همسایه و ملل آسیایی حمایت می کنیم.

آقای گانگ با اشاره به سوابق مدیریت خود در چهار استان چین و مسئولیت دبیری خود در استان «چینگهای» گفت: مدیران، صنعتگران و تجار استان چینگهای تلاش دارند که نقش و جایگاهی ویژه در توسعه ایران داشته باشند.

وی در پایان این دیدار تاکید کرد: برای حزب کمونیست و وزارت بین الملل این حزب، روابط با مجمع تشخیص مصلحت نظام از اهمیت بالایی برخوردار است و ما نیز موضوعاتی که اشاره کردید و به دلیل اهمیت فوق العاده آنها، پیگیری خواهیم کرد.
آقایان دانش جعفری عضو مجمع، مجیدی رئیس پژوهشکده تحقیقات راهبردی، نظامی پور رئیس کمیسیون سیاسی، امنیتی، دفاعی و تعداد دیگری از مسئولان دبیرخانه مجمع در این دیدار حضور داشتند.


گزارش خطا
ارسال نظر