در جلسه کمیسیون اقتصادی، بازرگانی و اداری مجمع به ریاست دکتر محسن رضایی؛

ترکیب هیئت عالی بانک مرکزی بررسی شد


کد خبر: 5103
ترکیب هیئت عالی بانک مرکزی بررسی شد
دکتر محسن رضایی: در مفهوم استقلال بانک مرکزی، هدفگذاری با دولت است، اما ابزارها در اختیار بانک مرکزی خواهد بود.


به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهندس محمدرضا باهنر نایب رئیس کمیسیون اقتصادی، بازرگانی و اداری مجمع، در ابتدای این جلسه با تشریح روند بررسی بند الف ماده ۷طرح بانک مرکزی، اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، به ترکیب پیشنهادی هیئت عالی بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: این ماده در جلسه گذشته صحن مجمع، به تصویب نرسید و مجدداً به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد.


در ادامه، دکتر مخبر، معاون اول رئیس جمهور گفت: کمیسیون، گزارشی تطبیقی از مستقل بودن ساختاری بانک های مرکزی در سایر کشورها تهیه و ارائه کند تا بتوان از تجربه جهانی در این موضوع استفاده کنیم. همچنین باید شرایط کشور در جنگ اقتصادی در نظر گرفته شود.


دکتر محسن رضایی گفت: استقلال بانک مرکزی در ایران بد تفسیر شده است، هدفگذاری با دولت است، اما ابزارها در اختیار بانک مرکزی است. نباید دچار افراط و تفریط شد. در ابتدای راه توسعه هستیم. 


در ادامه جلسه گزارشی از بررسی ۱۵کشور از جمله برخی کشورهای همسایه در خصوص رابطه دولت و بانک مرکزی، توسط نماینده مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ارائه شد و دکتر ایروانی، به مواردی از شکست اقتصاد و نظام های بانکی در کشورهایی که بانک مرکزی آنان از دولت مستقل است، اشاره کرد.


حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری نیز گفت: بر اساس آئین نامه جدید مجمع، مصوبات مجمع نیازمند توافق و رای دو سوم اعضای مجمع می باشد و باید به پیشنهادی برسیم که جلسه مجمع به بن بست نرسد.در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر بحرینی از طراحان طرح در مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد مطرح شده در جلسه گذشته صحن مجمع را نزدیک ترین متن به مصوبه مجلس دانست.


اعضای کمیسیون اقتصادی، اداری و بازرگانی مجمع در ادامه جلسه به تبادل نظر درباره استقلال بانک مرکزی و ماده ۷طرح بانک مرکزی پرداختند و بر پیشنهاد قبلی خود که در صحن مجمع مطرح شده بود، اصرار کردند.

در این جلسه، دکتر محمد مخبر، حجت الاسلام و المسلمین دکتر غلامرضا مصباحی مقدم، دکتر محمدجواد ایروانی، دکتر داود دانش جعفری، مهندس محمدرضا باهنر، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مجید انصاری، مهندس سید مصطفی میرسلیم، مهندس غلامرضا آقازاده و دکتر محمود احمدی نژاد از اعضای مجمع و دکتر فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر بحرینی از مجلس شورای اسلامی حاضر بودند.

ترکیب هیئت عالی بانک مرکزی بررسی شد

ترکیب هیئت عالی بانک مرکزی بررسی شد

ترکیب هیئت عالی بانک مرکزی بررسی شد

ترکیب هیئت عالی بانک مرکزی بررسی شد

ترکیب هیئت عالی بانک مرکزی بررسی شد

ترکیب هیئت عالی بانک مرکزی بررسی شد

 


گزارش خطا
ارسال نظر