ادامه بررسی مغایرت لایحه برنامه هفتم با سیاست های کلی نظام


کد خبر: 5120
کمیسیون های«اقتصادی، اداری و بازرگانی» و «زیربنایی و تولیدی» مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح شنبه 4 شهریور 1402 در دومین جلسه مشترک خود به بررسی لایحه برنامه هفتم پرداختند.

به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع، در ابتدای این جلسه، دکتر داود دانش جعفری، عضو کمیسیون اقتصادی، اداری و بازرگانی، گزارشی از جلسه پیشین کمیسیون مشترک در خصوص بررسی لایحه برنامه هفتم در کمیسیون اقتصادی، اداری و بازرگانی مجمع ارائه داد و افزود: در خصوص تحقق هدف رشد ۸ درصدی، موضوعات گوناگون مطرح شده که در این کمیسیون بررسی خواهد شد.

به گفته دکتر دانش جعفری، رشد اقتصادی ۸ درصدی نیازمند طراحی الگو و مدل رشد اقتصادی شتابان و پایدار مبتنی بر مولفه های: تقویت رقابت پذیری اقتصاد ملی، ارتقای بهره ­وری، مدل جذب و تامین مالی داخلی و خارجی، تقویت رویکرد اقتصاد محور در روابط بین الملل است که با پیشتازی اقتصاد دانش بنیان و جایگزینی صادرات نفت با الگو‌های اقتصاد مجازی و نیز تعیین سهم و نقش و چگونگی اثرگذاری هر کدامیک از این حوزه‌ها محقق می‌شود.

در ادامه جلسه، دکتر سعید شوال پور، معاون سازمان برنامه و بودجه با ارائه مدل مفهومی «نقشه راهبردی توسعه جمهوری اسلامی ایران بر مبنای سیاست­های ابلاغی برنامه هفتم» گفت: برای تحقق پیشرفت اقتصادی توام با عدالت، شاخص‌های عملکرد و ساختار‌ها و فرایند‌ها (در ۷ فصل) و منابع توسعه و پیشرفت (در ۸ فصل) در لایحه برنامه پیش بینی شده است.

در ادامه دکتر علی اکبر احمدیان، نایب رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع گفت: بعد از ۴۰ سال نقش آفرینی و تجربه، باید بدانیم که در این مرحله می‌خواهیم چه چیزی را انجام دهیم. هر جا انقلاب اسلامی به موفقیت رسیده، از جمله صنایع دفاعی، با اتکا به تجربه، باور توانمندی­های داخلی و بدون کپی برداری از الگو‌های خارجی به آن دست یافته ­ایم.

در ادامه جلسه، پس از استماع نظر نمایندگان کمیسیون تلفیق مجلس، اعضای دو کمیسیون مجمع به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند و به مواردی از ایرادات شکلی و محتوایی در فصل ۱ لایحه (رشد اقتصادی) اشاره کردند.

دکتر محسن زنگنه، نماینده کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ضمن پاسخگویی به موارد مطرح شده در جلسه گفت: برای رشد نباید مبنا را صرفا بر سرمایه گذاری و مدل‌های قرن هجدهمی قرار داد در حالی که می­توان بر اساس بهره وری و اقتصاد دانش بنیان و دیجیتال، رشد مد نظر را بدون فشار بر مردم محقق کرد. اعتمادی که امام راحل و رهبر انقلاب به مردمی سازی داشتند، تداومش در اقتصاد، شکوفایی در پی خواهد داشت.

در پایان مقرر شد برای جلسه آتی، سرمایه گذاری لازم برای رشد ۸ درصد و منابع آن مطرح شود.

در این جلسه، علاوه بر حجت الاسلام و المسلمین دکتر غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع و مهندس محمدرضا باهنر، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی، اداری و بازرگانی مجمع، دکتر علی اکبر احمدیان، دکتر داود دانش جعفری، حجت الاسلام و المسلمین محمدی عراقی، دکتر محمود احمدی نژاد، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مجید انصاری، مهندس محمد فروزنده، مهندس سید مصطفی میرسلیم، دکتر سعید جلیلی، مهندس غلامرضا آقازاده از اعضای مجمع و دکتر شوال پور معاون سازمان برنامه و بودجه، دکتر مقصودی، سرپرست امور اقتصادکلان سازمان برنامه و بودجه کشور، دکتر محسن زنگنه و حجت الاسلام و المسلمین دکتر بحرینی از کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و جمعی از دبیران کمیته‌های مربوطه در دبیرخانه مجمع، حاضر بودند.


گزارش خطا
ارسال نظر