دکترذوالقدر در دیدار وزیر امور بین الملل چین:

همکاری ها و تعاملات بین دو کشور به توسعه صلح و ثبات در منطقه و جهان کمک خواهد کرد 


کد خبر: 5291
همکاری ها و تعاملات بین دو کشور به توسعه صلح و ثبات در منطقه و جهان کمک خواهد کرد 
 دکتر محمدباقر ذوالقدر، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با "لیو جیان چائو" وزیر امور بین الملل حزب حاکم چین که به دعوت مجمع تشخیص مصلحت نظام به ایران آمده است، دیدار کرد و پیرامون مسائل مهم بین المللی و منطقه و گسترش همکاری ها و تقویت روابط ایران و چین گفتگوکرد.


به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع ، در این دیدار دکتر ذوالقدر ضمن خوش آمدگویی به وزیر چین و هیئت همراه ارتباطات مجمع تشخیص مصلحت نظام و حزب حاکم چین که سابقه بیش از ده ساله پیداکرده است را مفید و راهگشا عنوان کرد  و آنرا در تعمیق روابط و گسترش همکاری های دو کشور ایران و چین به عنوان دو قدرت بزرگ آسیایی موثر دانست.

دکتر ذوالقدر در ادامه، به تشریح وظایف، ساختار و نقش مجمع تشخیص مصلحت نظام در فرایند سیاست گذاری کلان در  کشور پرداخت و گفت: این تعاملات می تواند به تعمیق و توسعه روابط دو کشور در سطح راهبردی و در ابعاد مختلف اقتصادی،سیاسی،فرهنگی و اتخاذ جهت گیری های مشترک در مسائل بین المللی کمک کند.

وی افزود: همکاری ها و تعاملات بین دو کشور در هر سطحی ،کمک به توسعه صلح و ثبات در منطقه و جهان خواهد بود و مهمترین موضوع تعاملات دو کشور در عرصه بین الملل، مقابله با یکجانبه گرایی در نظام بین الملل و مخالفت با سیاست های امپریالیسم آمریکا و مقابله با تروریسم به ویژه تروریسم دولتی است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اهمیت پیمان های منطقه ای و حضور حمهوری اسلامی ایران در پیمان شانگهای گفت: سند راهبردی همکاری 25 ساله  بین دوکشور تابلوی راهنمای موثری برای جهت دادن به همکاری ها است . جمهوری اسلامی ایران به دلیل موقعیت خاص و منحصربفرد ژئوپولیتیک و ظرفیت های بی بدیل خود می تواند در زنجیره تامین جهانی کالا به نفع کشورهای آسیایی به ویژه چین ایفای نقش نماید.

وی در ادامه به تغییرات شتابان در نظم جهانی اشاره کردوگفت: از جمله مباحثی  که در مذاکرات قبل داشته ایم موضوع گذار جهان از نظم سابق به نظم نوین بود که بنظر می رسید با وقوع جنگ اوکراین و حوادث فلسطین و غزه، سرعت گذار به نظم جدید افزایش یافته است و هندسه قدرت در جهان به نفع شرق در حال تغییر است.

دکتر ذوالقدر در این دیدار به موضوع فلسطین پرداخت و گفت: رژیم صهیونیستی برغم کشتار وسیع مردم در غزه با تخریب تمام زیرساختها و بمباران بیمارستان ها، مدارس ،کلیساها و مساجد به هیچ یک از اهداف اعلام شده خود نائل نشده است. این در شرایطی است که غرب، به ویژه آمریکا علاوه برحمایت های مالی، سیاسی و تبلیغاتی گسترده با ایجاد پل هوایی و اعزام روزانه ده ها فروند هواپیما و کشتی های غولپیکر،جنگ افزار،مهمات و تجهیزات نظامی، در اختیار رژیم صهیونیستی قرار داده و فرماندهان نظامی آنها با حضور در اتاق جنگ رژیم صهیونیستی، این جنگ ظالمانه علیه ملت فلسطین را اداره و پشتیبانی می کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت تاکید کرد: برخلاف همه اتهامات و ادعاهای که رژیم صهیونیستی مطرح می کند، جمهوری اسلامی ایران هیچ مشارکتی در این عملیات نداشته است هرچند هیچگاه از کمک به ملت فلسطین و حمایت از گروه های مقاومت فلسطینی فروگذار نکرده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت ادامه داد: با عملیات طوفان الاقصی، منطقه آسیای غربی وارد مرحله جدیدی شده است. دوره ای که در آن گروه های ضدصهیونیستی نقش بیشتری در آینده منطقه خواهند داشت و موقعیت آمریکا و رژیم صهیونیستی در این منطقه به شدت تنزل پیدا خواهد کرد.

دکتر ذوالقدر در ادامه تحلیل خود از جنگ غزه گفت:  کارشناسان معتقدند جنگ غزه موجب شکست یا به تعویق افتادن اجرای کریدور شرقی غربی "هند و ابراهیمی"خواهد شد که برای خنثی سازی "کمربندراه" چین ،ایجاد میشود.

وزیر امور بین الملل چین نیز ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: تعاملات موجود بین ایران و چین در میان دیگر کشورها کمتر دیده می شود و این به تقویت روابط ما جایگاه ویژه ای می دهد. تعاملات طرفین در دهه گذشته نقش سازنده ای در افزایش اعتماد متقابل سیاسی و تقویت هماهنگی راهبردی ایفا کرده است لذا در تلاشیم با رسمیت دادن به ارتباط خود با مجمع و تقویت سازوکار همکاری ها به توسعه بیش از پیش دو کشور کمک کنیم.

لیو جیان چائو ادامه داد: از تلاش های دوستان خود در مبارزه با یکجانبه گرایی و زور گویی در صحنه بین الملل که به آن اشاره کردید،تقدیر می کنیم. 

وی با اشاره به نقش تاثیر گذار ایران در منطقه،گفت: انتظار جامعه جهانی است که ایران از نقش موثر خود برای کاهش تنش ها در منطقه استفاده کند تا از پیچیده تر شدن اوضاع کنونی، جلوگیری شود.

گزارش تصویری 


گزارش خطا
ارسال نظر