در سی‌امین جلسه کمیسیون مشترک مجمع صورت گرفت؛

تعیین نقش صندوق توسعه ملی در سیاست‌های کلی برنامه هفتم


کد خبر: 1725
اعضای کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام در سی‌امین جلسه خود، نقش، جایگاه و روابط دولت و صندوق توسعه ملی را در سیاست‌های کلی برنامه هفتم مورد بحث و بررسی قرار دادند.


به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جلسه کمیسیون مشترک که به ریاست دکتر محمدباقر ذوالقدر و با حضور برخی اعضای مجمع، نمایندگانی از دولت، قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی و صندوق توسعه ملی برگزار شد در خصوص نفت و گاز و درآمدهای حاصل از  آن به عنوان منابع و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نقش صندوق توسعه ملی در این خصوص بحث و گفتگو و مقرر شد: «سالانه میزان مشخصی از عواید فروش نقدی و تهاتری نفت خام و گاز طبیعی در اختیار صندوق قرار گیرد و سالی ۲درصد به آن افزوده شود.» و «منابع صندوق توسعه ملی از طریق سرمایه‌گذاری در داخل و خارج کشور، سپرده‌گذاری، مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای و زیرساختی و خرید سهام» افزایش یابد.

اعضای کمیسیون مشترک در این جلسه همچنین مقرر کردند: « بجز در موارد ضروری و آن هم صرفاً از محل سودهای صندوق و با مجوز خاص، برداشت از سرمایه و منابع صندوق مجاز نیست.»

از دیگر مصوبات امروز کمیسیون مشترک «استقلال مصارف صندوق توسعه ملی از تکالیف بودجه ای و قوانین عادی و استقلال حساب‌های صندوق از بانک مرکزی» بود.

اعضای کمیسیون مشترک مجمع همچنین مقرر کردند: «ایجاد یا تملک نهاد مالی تخصصی متناسب با وظایف صندوق بدون مجوز خلق پول و سپرده‌گیری و بدون تاسیس شعبه» صورت پذیرد.

در این جلسه، آقایان سید مرتضی نبوی، سید مصطفی میرسلیم، سعید جلیلی، داود دانش جعفری، محمدرضا باهنر، حسین مظفر، مجید انصاری، پرویز داودی و محمدجواد ایروانی از اعضای مجمع و نمایندگان دستگاه‌های مرتبط با مباحث، دیدگاه‌های خود را بیان کردند و ادامه بحث و بررسی درباره سایر بندهای سیاست‌های کلی برنامه هفتم به جلسه بعد کمیسیون مشترک موکول شد.


گزارش خطا
ارسال نظر