در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت:

آغاز بررسی آیین نامه هیئت عالی نظارت با حضور سران سه قوه


کد خبر: 1806
مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر چهارشنبه دوم آذرماه 1401 به ریاست آیت الله آملی لاریجانی تشکیل جلسه داد و بررسی آیین نامه هیئت عالی نظارت را آغاز کرد.


به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، این جلسه با حضور روسای قوای مجریه، مقننه و قضائیه، دبیر و سایر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک هفته بسیج و تشکر از بسیجیانی که در هفته های اخیر با جانفشانی و خلوص برای حفظ امنیت و آرامش مردم به میدان آمدند گفت: آیین نامه فعلی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی به سال 1392 بر می گردد.

دکتر ذوالقدر به دستور تشکیل هیئت عالی نظارت اشاره کرد و گفت: در پیوست حکم رهبر فرزانه انقلاب در دوره هشتم مجمع، امر نظارت به جمع برگزیده ای از اعضای مجمع که همان هیئت عالی نظارت است، سپرده شد و ضرورت داشت مقررات نظارت مجمع مورد بازنگری قرار گیرد. کمیته ای از اعضای مجمع پیش نویس آئین نامه را تدوین کردند و پس از ابلاغ سند الزامات تحقق سیاست های کلی، به عنوان یکی از پایه های آئین نامه جدید، در 11جلسه هیئت عالی نظارت، این مقررات بازنویسی شد و از امروز با حضور سران سه قوه و اعضای مجمع، این آئین نامه مورد بررسی نهایی قرار می گیرد.

در این جلسه پس از بحث و بررسی اعضای مجمع، ماده یک و دو آیین نامه نظارت و تبصره های آن به تصویب رسید.
بر مبنای این مواد، «نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام به موجب تفویض اختیار از سوی مقام معظم رهبری، در اجرای بند(2) اصل(110) قانون اساسی و ذیل این اصل توسط جمع برگزیده ای از اعضای مجمع، به عنوان هیئت عالی نظارت صورت می گیرد.» و «هیئت عالی نظارت مرکب از رئیس و دبیر مجمع و 17 نفر دیگر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام است که توسط شورای مجمع انتخاب می شود. رئیس مجمع، رئیس هیئت عالی نظارت و دبیر مجمع، دبیر آن می باشند.»و « جلسات با دو سوم اعضا رسمیت می یابد و مصوبات به حداقل رای دو سوم حاضران نیاز دارد.»

همچنین، «برای انجام امور مرتبط با هیئت عالی نظارت، دفتری زیرنظر دبیر هیئت تشکیل می شود. اعضای هیئت عالی نظارت در اول شروع به کار هر دوره مجمع، انتخاب می شوند و در صورت استعفا، فوت یا غیبت غیرموجه بیش از چهار جلسه متوالی یا هشت جلسه غیرمتوالی هر یک از اعضا در یک سال، به تشخیص رئیس، بلافاصله فرد یا افراد جایگزین توسط شورای مجمع انتخاب می شوند.»

براساس مصوبات امروز مجمع، «هیئت عالی نظارت، در موارد ضرورت، حسب مورد از وزیر یا رئیس یا مسئول دستگاه مربوط و رئیس کمیسیون ذیربط در مجلس شورای اسلامی برای شرکت در جلسات هیئت عالی نظارت دعوت می نماید.» و «شیوه نامه اداره جلسات هیئت عالی نظارت، به تصویب هیئت عالی می رسد.»

بررسی بندهای دیگر این آیین نامه در جلسات آتی مجمع تشخیص مصلحت نظام، پیگیری خواهد شد.


گزارش خطا
ارسال نظر