دکتر ذوالقدر ضمن تاکید بر پیگیری پرونده شهادت حاج قاسم سلیمانی در دیدار با سفیر عراق:

جنایت آمریکا درترور شهیدسلیمانی، نقض تمامی تعهدات و کنوانسیونهای جهانی است


کد خبر: 1829
دکتر محمدباقر ذوالقدر دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با نصیر عبدالمحسن عبدالله سفیر عراق در تهران، تسریع پیگیری پرونده ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی توسط طرف عراقی را خواستار شد.

به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر ذوالقدر در این دیدار که در محل دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، ضمن تبریک آغاز به کار دولت جدید عراق و تشکر از ملت و دولت عراق در برگزاری باشکوه مراسم اربعین حسینی، پیگیری حقوقی و قضائی پرونده ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و جدیت و سرعت در رسیدگی به آن را مورد تأکید قرار داد .

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن یادآوری و تأکید بر مناسبات برادرانه بین ملت ایران و عراق و روابط راهبردی و تاریخی بین دو کشور، در خصوص فاجعه ترور شهید قاسم سلیمانی گفت: مسأله واضح است، آمریکا یک مقام عالی رتبه نظامی جمهوری اسلامی ایران را که مهمان رسمی دولت عراق بوده است را به همراه یک شخصیت برجسته عراقی و ده نفر از همراهان ایشان، ترور کرده و مسئولیت آن را رسماً به عهده گرفته است. این جنایت نقض آشکار حاکمیت ملی عراق، نقض تمامی تعهدات بین المللی و کنوانسیون های موجود در مناسبات جهانی است.

دکتر ذوالقدر تصریح کرد: انتظار ملت و دولت ایران و همه آزادیخواهان جهان، آن است که با پیگیری مجدانه دولت عراق و اقدامات مؤثر، رسیدگی به پرونده مذکور، به سرعت به نتیجه برسد. در جمهوری اسلامی ایران اقدامات حقوقی و قضائی مناسبی در این خصوص صورت گرفته است و کیفر خواست آمران و عاملان این جنایت بزرگ بزودی صادر خواهد شد، لیکن از مسئولان و برادرانمان در دولت عراق انتظار داریم که روند رسیدگی به این پرونده را تسریع کنند.

وی در ادامه افزود: در دولت جمهوری اسلامی ایران، اراده جدی برای توسعه روابط به ویژه روابط اقتصادی و تجاری و کمک به بازسازی و اصلاح زیرساخت های عراق وجود دارد و امیدواریم این روابط بیش از گذشته، توسعه یابد و موانع موجود در گسترش روابط اقتصادی به ویژه موانع مالی و بانکی مرتفع گردد.

سفیر عراق در این دیدار، در خصوص پرونده ترور شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس اظهار داشت: بیش از دو سال است که کمیسیون مشترکی بین دو کشور برای پیگیری این پرونده تشکیل شده و رفت و آمد هیئت ها در این خصوص ادامه دارد و به نتایج خوبی دست یافته است. اعضای این کمیسیون، متخصصین امور حقوقی و قضائی هستند و اقدامات و بررسی های آنان به صورت محرمانه پیگیری و دنبال می شود.

نصیر عبدالمحسن عبدالله اظهار امیدواری کرد که با تلاش قوه قضائیه و دستگاههای ذی ربط در عراق، پرونده ترور شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس در آینده نزدیک به نتیجه برسد.

وی در ادامه این دیدار روابط سیاسی، تجاری، اقتصادی و فرهنگی دو کشور ایران و عراق را استثنائی دانست و افزود: نخست وزیر عراق بر توسعه همه جانبه روابط دو کشور تأکید دارند و در این راستا هیئت های سیاسی و اقتصادی متعددی به ایران سفر کرده و در آینده نزدیک نیز، وزیران نفت و برق عراق به ایران خواهند آمد.

سفیر عراق افزود: تفاهم نامه های متعددی در بخش های دولتی، خصوصی و دانشگاهی بین دو کشور به امضا رسیده که بیانگر گسترده بودن روابط ایران و عراق است.


گزارش خطا
ارسال نظر