در جلسه خارج فقه آیت الله صادق آملی لاریجانی صورت گرفت:

تجلیل رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از شخصیت شهید حاج قاسم سلیمانی


کد خبر: 1832
آیت الله صادق آملی لاریجانی، صبح سه شنبه 13 دیماه 1401 در جلسه درس خارج اصول فقه خود با اشاره به سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی گفت: امروز سالگرد شهادت سردار رشید اسلام، انقلاب، نظام جمهوری اسلامی، شهید سردار حاج قاسم سلیمانی است. این شهید بزرگوار، در جهات مختلف شخصیت بی نظیری بود. فضایلی که در ایشان وجود داشت معمولا در یک شخص جمع نمی شود. برجسته ترین فضیلت این شخصیت معنوی و مجاهد، جهاد او بود که از اوان جوانی تا زمان شهادتش در جهاد بود.

آیت الله صادق آملی افزود: از جمله اموری که، خداوند متعال مکرر در قرآن به آن پرداخته، بحث جهاد است و اجر مجاهدان در آیات متعددی خداوند متعال این خصائص را بیان فرموده اند. در سوره صف که یکی از آن موارد است، می فرماید: «إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الَّذينَ يُقاتِلونَ في سَبيلِهِ صَفًّا كَأَنَّهُم بُنيانٌ مَرصوص». انصافاً حال شهید سلیمانی این چنین بود، گرچه در ملاقات ها و برخوردها، شخصیت بسیار متواضعی بود اما در دفاع از حق، کاملا متصلب و محکم بود. او واقعاً مصداق «يُقاتِلونَ في سَبيلِهِ صَفًّا كَأَنَّهُم بُنيانٌ مَرصوص» بود.

 

وی افزود: کلمات حق تعالی، خصائصش مانند خصوصیت هایی که ما بیان می کنیم نیست؛ باید توجه کنیم که قائلش کیست و نحوه سخن گفتن او چگونه است؛ خداوند متعال در سخنش غلو و افراط نیست. در سخنش هیچ شوب باطلی نیست و در اینجا فرموده اند که : «إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الَّذينَ يُقاتِلونَ في سَبيلِه» حب حق تعالی چه می تواند باشد؟ در روایت قرب نوافل ذکر شده که عبد تقرب پیدا می کند. حَتّي اُحِبَّهُ فَإذا أحبَبْتُهُ كُنتُ سَمعَهُ الَّذِي يَسمَعُ بِهِ و و بَصَرَهُ الَّذی یُبصِرُ بِهِ تا به آخر. یعنی وقتی انسان مورد حب الهی واقع می شود، نتیجه اش اینگونه است.

 

وی ادامه داد: ما خیلی از اوقات آیات الهی را به معانی که بین خودمان در جریان است، تطبیق می کنیم. ما یک کسی را دوست داریم، یک آثاری دارد. اما دوستی خداوند، هرگونه که تفسیر شود، دریای وجود است که لبریز از حب می شود. وقتی که انسان مورد حب الهی قرار می گیرد. فَإذا أحبَبْتُهُ كُنتُ سَمعَهُ الَّذِي يَسمَعُ بِهِ یعنی این مقدار حب الهی تاثیر می گذارد در اقتراب انسان به ساحت حق تعالی.

 

آیت الله آملی لاریجانی افزودند: این آیه شریفه در مورد مجاهدان راه خدا، فرموده است: «إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الَّذينَ يُقاتِلونَ في سَبيلِهِ صَفًّا كَأَنَّهُم بُنيانٌ مَرصوص» ایشان (شهید سلیمانی) واقعا از این شخصیت ها بود. شخصی بود این چنین در راه اسلام، در راه پیروزی و نصرت اسلام، واقعا حیاتش را گذاشت و من در این سالهای آخر به لحاظ کارهایی که داشتیم، در جلسات متعدد ایشان را زیارت می کردم. بسیار انسان متواضعی بود و برای حل مشکلات جهان اسلام تلاش می کرد تا اینکه خداوند او را به جوار خود خواند.

 

وی با اشاره به آیات دیگر قرآنی که در توصیف شهداء آمده است، گفت: در دیگر آیات قرآنی، برای شهدا و کسانی که در راه خدا کشته می شوند، آثاری ذکر شده «لا تَحسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلوا في سَبيلِ اللَّهِ أَمواتًا  بَل أَحياءٌ عِندَ رَبِّهِم يُرزَقونَ» این «أَحياءٌ عِندَ رَبِّهِم يُرزَقونَ» یعنی چه؟ «عِندَ رَبِّهِم» به چه معناست؟ مقام «عندالله» یک مقام عظیمی است. این نیست که به هر کسی بگوییم عندالله است. به یک معنایی حق تعالی به همه جا مسلط است. به همه جا سیطره دارد. به همه عوالم، محیط است. «عَلیمٌ بِذاتِ الصُّدُور» است. خداوند به شراشر این عالم محیط است، به قلوب ما محیط است. احاطه بدون اینکه ما قیام به او داشته باشیم، معنایی ندارد.

 

ایشان ادامه داد: شراشر وجود ما در محضر حق تعالی است. به این معنا همه چیز عندالله است. آن توصیفی که برای شهیدان راه خدا است مقام مخصوصی است. بعد هم «عِندَ رَبِّهِم يُرزَقون»، رزقی که بر آنها حاصل می شود، چیست؟ مقامات معنوی این چنین شخصیت هایی که در تمام عمر در این مسیر در جهاد باشند تا به شهادت برسند، مقام عجیبی است.

 

وی افزود: علاوه بر این، شخصیت ایشان فقط در این منحصر نمی شد. انسان اهل فکری بود و این خیلی مهم است. نسبت به وضعیت منطقه و نسبت به تاثیرات نظام جمهوری اسلامی در منطقه و عملیاتی کردن اینها شخصیت فوق العاده بی نظیری بود. من بعید می دانم چه در داخل کشورمان و چه در خارج از کشور، کسی به اندازه او از وضعیت اطراف کشور ما و کیفیت ارتباطشان با ما و شناختن شخصیت های مرتبط، مطلع بود. واقعاً بی نظیر بود و لذا ایشان همواره محل اعتناء مقام معظم رهبری بودند. شاید بشود گفت در جلسات ایشان تنها شخصیتی بود که گزارش های کاملی راجع به وضعیت منطقه می داد و مورد توجه حضرت آقا هم بود.

 

آیت الله آملی لاریجانی به تاثیر گذاشتن شهید در عمق راهبردی نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: این خصیصه سوای بحث جهاد در میدان است. این در واقع تاثیر گذاشتن در عمق راهبردی نظام جمهوری اسلامی بود و این چیزی نیست که با صرف جهاد در میدان به دست بیاید. مجاهدان در میدان کم نیستند. الان هم هستند و قبلاً هم بوده اند اما صاحبنظری که منطقه را به خوبی بشناسد و بتواند طراحی و سپس عملیاتی کند، کم است. ایشان در منطقه حاضر بود و با فکرش مشکلاتی را رفع می کرد.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، شهید سلیمانی را نمونه و الگویی دانست که هم زندگی و هم شهادتش تاثیرات فراوانی داشت و افزود: از جمله خصایص این شهید تلاش برای رفع مشکلات مردم بود. او نمونه ای بود برای یک زندگی سعادتمند که هم خودش علو درجه معنوی پیدا کرد و هم شعاع وجودی او برای خیلی از کسانی که امروز هستند اثرگذار است. هم زندگی او سعادتمندانه و اثرگذار بود و هم شهادتش. یک وقتی حضرت آقا فرمودند که خیال می کنند که مرحوم حاج قاسم را از ما گرفته اند. او پس از شهادتش اثرگذارتر است. واقعا همین طور است. امروز هم شما این را مشاهده می کنید. واقعا باید گفت که عاش سعیداً و مات سعیداً. خداوند ان شاء الله روح بلند او را با ارواح طیبه شهدا، صدیقین و اهل بیت علیهم السلام محشور بگرداند و او را شفیع همه ما قرار بدهد.

 

ایشان با اشاره به پاداش مجاهدت و گام برداشتن در مسیر حق افزودند: آیه شریفه ای است در اواخر سوره توبه که «لَا يُصِيبُهُمْ ظَمَأٌ وَلَا نَصَبٌ وَلَا مَخْمَصَةٌ فِي سَبِيلِ اللَّهِ» هر زحمتی که انسان در آن واقع شود در راه خدا «إِلَّا كُتِبَ لَهُمْ بِهِ عَمَلٌ صَالِحٌ إِنَّ اللَّهَ لَا يُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ» عمل صالح برایش نوشته می شود. خیلی مهم است و برای همه ما هم بشارتی است. چون مجاهدت در راه حق تعالی فقط به جهاد میدان های جنگ نیست. هر کسی که در راه خدا دچار سختی و ظمأ و مخمصه شود «كُتِبَ لَهُمْ بِهِ عَمَلٌ صَالِحٌ». برای شما اهل فضل هم همین طور است. در راه حق تعالی و ترویج دین خدا تلاش کنید و برای رساندن پیام حق تعالی، هر قدمی که بردارید برای شما عمل صالح هم نوشته می شود. خداوند ما را مورد این عنایات خاصش قرار بدهد که هم به معنای حقیقی کلمه، اهل جهاد باشیم و وظیفه خودمان را انجام دهیم و هم در راه او زحمت و تلاش را قبول کنیم و اخلاص داشته باشیم که اخلاص نکته اصلی قبولی اعمال انسان است.


گزارش خطا
ارسال نظر