تصویب موادی از آئین نامه نظارت در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

آیت الله آملی لاریجانی: جوانان بسیاری در سرزمین های اسلامی راه شهید سلیمانی را پی گرفته اند


کد خبر: 1833
مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز (چهارشنبه) 14دیماه 1401 به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور روسای قوای مقننه و قضائیه، دبیر و سایر اعضای مجمع تشکیل جلسه داد و موادی از آئین نامه نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی را بررسی و تصویب کرد.

به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله آملی لاریجانی در ابتدای جلسه امروز با اشاره به سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی گفت: ایام سالگرد شهادت این سردار رشید اسلام را گرامی می داریم و از خداوند متعال می خواهیم روح این شهید را با انبیا، صلحا و اولیای خویش محشور گرداند.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به زندگی و مجاهدت های سردار جانفدا، حاج قاسم سلیمانی گفت: ایشان عمری را در راه خدمت به اسلام، اعتلای ولایت و عزت ملت ایران سپری کرد و شهادت سردار سلیمانی حادثه ای بسیار بزرگ برای او و نیز امت اسلامی بود. خداوند برای جهاد در راه خودش آثار عظیمی را وعده فرموده و در سوره صف می فرماید: «إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الَّذينَ يُقاتِلونَ في سَبيلِهِ صَفًّا كَأَنَّهُم بُنيانٌ مَرصوص» انصافاً شهید سلیمانی از حیث تصلب در راه حق و شجاعت و تلاش برای شکست و به خفت اندختن دشمنان، مصداق این آیه بود.

آیت الله آملی لاریجانی با پرداختن به مفهوم «حب الهی» گفت: مساله حب الهی، موضوع بسیار مهمی است که مانند حب میان انسان ها، محدود نیست و اگر کسی مورد حب الهی قرارگیرد، بحر بیکران وجود است که محبت به او عنایت می کند.

وی با اشاره به روایت قرب نوافل گفت: در آنجا خداوند متعال (به سبب حدیث قدسی) می فرماید: «حَتّي اُحِبَّهُ فَإذا أحبَبْتُهُ كُنتُ سَمعَهُ الَّذِي يَسمَعُ بِهِ و بَصَرَهُ الَّذی یُبصِرُ بِهِ» گویای احوال و مقام برای کسانی است که مورد حب پرودگار واقع می شوند و این شهید بزرگوار با زندگی، جهاد و شهادتش مصداق این جایگاه بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به فعالیت ها و آثار تلاش های شهید سلیمانی در منطقه و جهان اسلام اشاره کرد و گفت: اثر مهم او در منطقه تقویت عمق راهبردی نظام جمهوری اسلامی بود. او با تلاش و فکر خود، مقاومت را در منطقه احیاء، حفظ و تقویت کرد و روشی برای مقاومت خودجوش در سرزمین های اسلامی به وسیله جوانان این کشورها خلق کرد و در عراق، سوریه، لبنان و یمن جریان مقاومت را گسترش داد.

وی با اشاره به مبارزه شهید سلیمانی با اهداف بیگانگان و دشمنان اسلام، افزود: با گسترش مقاومت در منطقه، آمریکایی ها و اذنابش ناکام ماندند و زمین گیر شدند و نتیجه این شد که دشمنی او را به دل گرفتند و او را به شهادت رساندند، به خیال اینکه می توانند مسیر او را مسدود کنند، غافل از آنکه روح بلند او، مسیر را برای جوانان قابل و مستعد، ترسیم کرده است.

آیت الله آملی لاریجانی با تجلیل از روحیه انقلابی و مقاوم جوانان مسلمان، گفت: جوانان بسیاری در سرزمین های اسلامی راه شهید سلیمانی را پی گرفته اند و نام او را بلند کرده اند و اینچنین اثر فکر و مجاهدت او آشکارتر شد تا اهداف دشمنان در کشورهای اسلامی ناکام بماند و ان شاء الله دست تقدیر این راه را روشن تر خواهد کرد  فسَلامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَ يَوْمَ مات شهیداً وَ يَوْمَ يُبْعَثُ حَيًّا.

در ادامه جلسه دکتر محمدباقر ذوالقدر، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با گرامیداشت یاد و خاطر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، آرزو کرد که با اتکال به الطاف الهی و در پرتو ولایت فقیه و با مجاهدت و از خودگذشتگی بتوانیم همچنان پرچم آن شهید بزرگوار را بر افراشته نگهداریم وراه سرخ او را با افتخار اد امه دهیم.

در این جلسه ماده پنجم آئین نامه نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام، به شور گذاشته شد و پس از بحث و بررسی اعضای مجمع، مصوب شد: «مصوبات مجلس شورای اسلامی، مصوبات قاعده گذار شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی و شوراهای عالی زیر مجموعه قوه مجریه، مانند شورای اقتصاد و شورای عالی اداری و نیز تصویب نامه ها و آئین نامه های مصوب دولت و سایر مراجع ذیصلاح در هیچ موردی نباید مغایرتی با سیاست های کلی نظام داشته باشند. تشخیص این امر بر عهده هیئت عالی نظارت و با رعایت مفاد این مقررات خواهد بود. دستگاه های ذیربط موظفند موارد فوق را جهت بررسی عدم مغایرت با سیاست های کلی به هیئت عالی ارسال و هیئت عالی نظارت، ترتیبات انجام این امر را تدوین و می تواند از ظرفیت دستگاه های نظارتی استفاده نماید. این امر نافی اختیارات و صلاحیت نظارتی نخواهد بود.»

اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از بحث و تبادل نظر، تبصره ماده5 آئین نامه نظارت مجمع را به تصویب رساندند و مقرر شد: «آن دسته از مصوبات مجلس شورای اسلامی که ناظر بر اجرای سیاست های کلی می باشد، باید از حیث انطباق با سیاست های کلی مورد بررسی قرار گیرند.»

در ادامه جلسه، ماده11 این آئین نامه در خصوص مسئولان اصلی اجرای سیاست کلی از تصویب اعضای مجمع گذشت و مصوب شد: «مسئولان اصلی اجرای سیاست کلی موظف اند گزارش خود از اجرای سیاست های کلی و میزان تحقق آن ها را بر اساس زمان بندی تعیین شده و شاخص ها و نماگرها و الگوهای نظارتی مربوط ، تهیه و به هیئت عالی نظارت ارسال دارند. این گزارش ها جهت بررسی و اظهارنظر به کمیسیون های تخصصی مجمع ارجاع می شوند.»

پس از بحث و بررسی اعضای مجمع درباره ماده12 آئین نامه نظارت مجمع، «نهادهای نظارتی قوای سه گانه از جمله سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، دیوان عدالت اداری، سازمان برنامه و بودجه و همچنین وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، حسب درخواست هیئت عالی نظارت،درچارچوب وظایف ذاتی خود، موظف به همکاری و تهیه گزارش های نظارتی در جهت اجرا و میزان تحقق سیاست های کلی می باشند.» به تصویب رسید.

همچنین ماده 9و10 آئین نامه نظارت، مصوب هیئت عالی نظارت پس از تبادل نظر موافقان و مخالفان در صحن مجمع رای نیاورد و بررسی سایر مواد این آئین نامه به جلسات بعد موکول شد.


گزارش خطا
ارسال نظر