دومین جلسه بررسی گزارش نظارت بر اجرای «سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی» در هیئت عالی نظارت مجمع


کد خبر: 1837
بررسی گزارش نظارت بر حسن اجرای «سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی» در جلسه عصر سه شنبه ۲۰دیماه۱۴۰۱ هیئت عالی نظارت مجمع ادامه یافت.


به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیئت عالی نظارت مجمع، به ریاست دکتر محمدباقر ذوالقدر و حضور اعضای این هیئت، تشکیل جلسه داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدای این جلسه با اشاره به گزارش کمیسیون نظارت دبیرخانه مجمع که مشتمل بر سه فصل تدوین شده و در جلسه قبل، بخش «ارزیابی راهبردی تحقق رویکردها و اهداف کلان سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی» را اعضای هیئت عالی نظارت استماع کردند، گفت: ارزیابی راهبردی نشان می دهد متاسفانه اغلب اهداف اقتصاد مقاومتی محقق نشده اند اما باید در نظر داشت که در مقطع گزارش، (از۱۳۹۴ تا کنون)، اقتصاد ما با دو موج از تحریم فلج کننده و ظالمانه مواجه بوده و تاثیر این تحریم ها باید در تحلیل و ارزیابی عملکرد اقتصاد مقاومتی مشخص باشد.

وی افزود: با اعمال این تحریم های خصمانه علیه ملت ایران و بحرانهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا در سطح جهان که بر اقتصاد ما هم بی تاثیر نبوده است، فاصله نه چندان زیاد شاخص‌های اقتصادی با اهداف اقتصاد مقاومتی، می تواند نشانه ای از تاب آوری و مقاومت اقتصاد ایران در برابر پیش‌آمدها، فشارها و ضربه‌های خارجی باشد که باید مشخص شود که این وضعیت، نتیجه اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است یا از توانمندی و ظرفیت های اقتصاد ملی ما حکایت دارد.

در ادامه جلسه، برخی از اعضا، دیدگاه های خود را پیرامون گزارش ارزیابی راهبردی اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، از منظر روش شناختی و محتوایی و شاخص‌های رشد اقتصادی و مردمی شدن اقتصاد، معیشت و خط فقر، اصلاح زنجیره تولید و مصرف، تراز تجاری و صادرات با ارزش افزوده بالا، کاهش وابستگی به نفت، نظام بانکی و همچنین رابطه زمینه های اجرا، نتایج و شاخص ها با سطح اجرای ۲۴بند سیاست های مقاومتی، مطرح کردند.

پس از آن محورهایی از «گزارش عملکرد دستگاه ها از اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی» از جمله تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، طراحی ۱۲برنامه ملی و اجرای ۷۸۳پروژه ملی و ۴۹۴۷پروژه های استانی برای تحقق آن برنامه‌ها ارائه شد و بعد از بحث و بررسی از اعضا دعوت شد تا پس از مطالعه و مرور این بخش از گزارش، ارزیابی خود را در جلسه آینده مطرح کنند.

در پایان مقرر شد ضمن اصلاح و تکمیل گزارش در کمیسیون نظارت دبیرخانه و انجام مصاحبه عمیق با اعضای هیئت عالی نظارت مجمع، و تحلیل تاثیر عوامل خارجی و آمارهای مستند و ذکر چرایی و عوامل عدم تحقق کامل اهداف، در جلسه بعد، بخش«نظارت بر ۲۴بند سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی»،مورد بررسی اعضای هیئت عالی نظارت مجمع قرار گیرد.


گزارش خطا
ارسال نظر