پس از 8 ساعت جلسه در مجمع تشخیص مصلحت نظام؛

رسیدگی مجمع به بندهای اختلافی مجلس و شورای نگهبان در بودجه1402پایان یافت


کد خبر: 1885
عصر روز پنجشنبه 25 اسفندماه، جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت الله آملی لاریجانی که از صبح امروز آغاز شده بود، با حضور رئیس قوه قضاییه، دبیر و دیگر اعضای مجمع ادامه یافت.


به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از آنکه در جلسه صبح امروز مجمع، در مورد 6 بند اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در بودجه 1402، تصمیم گیری شد، رسیدگی به 6بند اختلافی دیگر در جلسه فوق العاده نوبت عصر مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه یافت و پرونده رسیدگی به موارد اختلافی در خصوص12بند بودجه 1402 بسته شد.

«بند الحاقی تبصره 4» در خصوص پرداخت تسهیلات تکلیفی از سوی بانک ها به میزان 50 هزار میلیارد تومان طرح تملک دارایی های دولت، پس از ارائه نظرات مجلس، دولت و اعضای مجمع به رای گذاشته شد و مصلحت مورد نظر مجلس مورد تایید قرار نگرفت.
در ادامه مذاکرات «بند ل تبصره6» مطرح شد، این بند به کاهش مالیات 1تا5درصدی اشخاص حقیقی و حقوقی که میزان درآمدهای اظهار شده خود را 20درصد افزایش داده اند، اختصاص داشت که پس از توضیحات رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کمیسیون تلفیق مجلس و تبادل نظر بین اعضاء مجمع، مصلحت مورد نظر مجلس تصویب نگردید.

همچنین «بند ض تبصره6» درباره معافیت واحدهای آموزشی و مدارس دولتی از پرداخت هزینه برق، گاز و آب، در دستور کار قرار گرفت که پس از ارائه توضیحات نماینده دولت، اعضای مجمع، مصلحت مورد نظر مجلس را تصویب نکردند.

در ادامه جلسه به «جزء 6 بند ث تبصره6» در خصوص برخی معافیت های مالیاتی و همچنین در مورد «بند الحاقی 5 تبصره 8» درباره معافیت پیمان سپاری ارزی صادرات محصولات باغی، مصلحت مورد نظر مجلس به تصویب نرسید.

در ادامه جلسه رئیس کمیسیون تلفیق مجلس توضیحاتی در خصوص «بند ل تبصره9» که به ممنوعیت اخذ هرگونه تعرفه و عوارض صادراتی و الزام به پیمان سپاری ارزی صنایع دستی، پرداخته است، ارائه کرد و مجمع پس از استماع نظرات مخالفان و موافقان و با این اصلاح که صادرات صنایع دستی فقط از پیمان سپاری ارزی معاف شوند و در چارچوب ضوابط بانک مرکزی انجام شود، مصلحت مورد نظر مجلس را  به تصویب رساند.
در ادامه «بند الحاقی 2 تبصره 20» به بحث گذاشته شد که با رای اعضای مجمع، مصلحت مورد نظر مجلس به تصویب نرسید.

در پایان جلسات امروز که آخرین جلسه مجمع در سال 1401 بود، در موضوع «بند ک تبصره 1» پیشنهاد کمیسیون تلفیق مجلس به این شرح اصلاح و تصویب گردید: «وزارت نفت مکلف است در سال 1402نسبت به فروش مواد اولیه قیر(وکیوم باتوم) از محل تحویل نفت خام (مازاد بر منابع بندهای «ب» و «ی» این تبصره به پالایشگاه ها به میزان 200هزار میلیارد ریال با احتساب هر تن مواد اولیه قیر(وکیوم باتوم)75میلیون ریال اقدام و درآمد حاصله را به ردیف درآمدی شماره210115 جدول شماره 5 این قانون واریز نماید و معادل آن را به صورت صد در صد تخصیص یافته به شرح زیر در اختیار دستگاه های اجرایی قرار دهد. وزارت نفت مکلف است ما به التفاوت قیمت هر تن 75میلیون ریال با میانگین وزنی ماهانه قیمت های معاملاتی مواد اولیه قیر(وکیوم باتوم) در بهابازار (بورس) را با قیمت ماهانه خوراک را از طریق شرکت پالایش و پخش جبران کند.»

آیت الله آملی لاریجانی در پایان جلسه، ضمن قدردانی از مشارکت فعال اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در بررسی بودجه 1402 گفت: شایسته است از تلاش های یکایک اعضای مجمع و هیئت عالی نظارت و بویژه زحمات دبیر محترم و اعضای کمیسیون ها قدردانی کنیم. در موضوع تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم نیز 26 جلسه فشرده برگزار کردیم که همه اعضای محترم در آن مشارکت داشتند. همچنین جا دارد از برادر عزیز و مکرم، جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای محسنی اژه ای، ریاست قوه قضائیه که تقریبا در تمام جلسات مجمع حاضر بودند، تشکر کنم و همینطور از جناب آقای دکتر قالیباف، ریاست محترم مجلس که در بسیاری از جلسات شرکت کرده اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حلول سال نو و ماه مبارک رمضان، افزود: ان شاء الله سال آینده که بهار طبیعت با بهار قرآن همراه است، شاهد رفع مشکلات مردم که علی رغم مشکلات معیشتی در تمامی صحنه های حساس حضور داشته اند و نیز سرافرازی بیشتر نظام اسلامی، همه خدمتگزاران مردم باشیم و بتوانیم از فیوضات ماه ضیافت الله بهره کافی و وافی ببریم.


گزارش خطا
ارسال نظر