با ارجاع مجدد طرح «انتخابات تناسبی در تهران» به کمیسیون تخصصی در مجمع؛

تردید در انتخابات مجلس دوازدهم در تهران به شیوه تناسبی


کد خبر: 1948
مجمع تشخیص مصلحت نظام، به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور روسای سه قوه، دبیر و اعضای مجمع تشخیص و جمعی از فقها و نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی و دولت تشکیل جلسه داد.


به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام ، در ابتدای این جلسه، آیت الله آملی لاریجانی با تبریک فرارسیدن عید سعید غدیر ولایت و با اشاره به عظمت و جایگاه رفیع ولایت ائمه معصومین(ع) گفت: رشته ولایت، بسیار مهم و عظیم است که  که باطن آن، جمیع مسلمانان جهان را به یکدیگر مرتبط کرده است. شکرگزار خداوند هستیم که ما را از متمسکین به ولایت علی بن ابیطالب قرار داده است.
وی با تاکید بر اینکه «ولایت باطن نبوت است» گفت: از خداوند می خواهیم که چشم و دل ما را به حقیقت ولایت، روشن نماید.

در ادامه، مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد دستور کار خود شد که بررسی طرح مجلس در خصوص اصلاح قانون انتخابات و برگزاری انتخابات مجلس در حوزه تهران به شیوه تناسبی بود.

در ابتدا، دریابان علی شمخانی، رئیس کمیسیون سیاسی، امنیتی و دفاعی مجمع، با ارائه گزارشی از روند بررسی اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در این کمیسیون گفت: شورای نگهبان ماده 53 «اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» را مبتنی بر اعلام پنج مغایرت از سوی هیئت عالی نظارت مجمع با برخی از سیاست های کلی خلاف اصل 110 قانون اساسی دانسته و با اصرار مجلس شورای اسلامی، بر مصوبه خود، دایر بر برگزاری انتخابات تهران به شیوه تناسبی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است.

وی افزود: این موضوع در کمیسیون سیاسی، امنیتی و دفاعی مجمع با حضور رئیس مجلس و همه اعضای آن بررسی شد و ضمن استماع نظرات طراحان این مصوبه و نیز ابهامات و ایرادات اجرائی وزیر کشور و اشکالات که اعضای کمیسیون مطرح کردند در نهایت پس از تبادل نظر، اجرای این مصوبه به مصلحت دانسته نشد.

در ادامه دکتر محسن پیرهادی از هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با تشریح فرایند تصویب انتخابات تناسبی در مجلس، به دفاع از این مصوبه پرداخت و گفت: شیوه انتخابات تناسبی با عدالت انتخاباتی سازگارتر است. مجلس خانه ملت است و همه گروه ها و سلایق سیاسی در چارچوب نظام، باید در آن نماینده داشته باشند و اشکالاتی که اعضای کمیسیون مطرح کردند با شیوه فعلی که اکثریتی است حاصل نمی شود.

سپس دکتر احمد وحیدی، وزیرکشور، به برخی ایرادات در تبصره های این مصوبه اشاره کرد و گفت: برخی وضعیت ها و شرایط احتمالی در این قانون پیش بینی نشده است، مثلا در صورت مساوی شدن آرای دو کاندیدا، هیچ راه حلی ارائه نشده است.
دکتر محمد دهقان، معاون حقوقی رئیس جمهور نیز از برگزاری انتخابات تناسبی در تهران دفاع کرد.

در ادامه اعضای مجمع وارد شور شدند و موافقان و مخالفان به تفصیل دیدگاه های خود را در خصوص طرح مجلس در اصلاح قانون انتخابات و معایب و محاسن برگزاری انتخابات تناسبی بیان کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با اشاره به ابهامات، اشکالات و نواقص موجود در طرح انتخابات به شیوه تناسبی، اتخاذ تصمیم در مورد آن را به بررسی بیشتر در کمیسیون تخصصی مجمع موکول نمود که با رای اکثریت اعضای مجمع، این مصوبه به کمیسیونی تخصصی در مجمع ارجاع شد.
بدین ترتیب تصمیم گیری در مورد مصلحت انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات به شیوه تناسبی در جلسه آتی مجمع تشخیص مصلحت صورت خواهد گرفت.


گزارش خطا
ارسال نظر