بررسی مصوبه مجلس در خصوص «حمایت از مالکیت صنعتی» در کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع


کد خبر: 1949
کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای تشکیل شد.


به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جلسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع، اصرار مجلس شورای اسلامی بر مصوبه «حمایت از مالکیت صنعتی» مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه، رئیس قوه قضاییه با تبریک فرارسیدن عید سعید غدیر خم به عنوان عیداللهِ اکبر، اظهار امیدواری کرد به برکت این ایام از ماه ذی الحجه، خداوند توفیق بندگی و اجرای دستورات الهی را به همگان ارزانی دارد.

بر اساس این گزارش، در این جلسه مواد 40و 82 مصوبه مجلس برای «حمایت از مالکیت صنعتی» که از نظر شورای نگهبان، مغایر اصل 34 قانون اساسی، شناخته بود، مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس تبصره 2 ماده 40 مصوبه مجلس تصمیم گیری در خصوص صدور پروانه بهره برداری اجباری اختراعات دفاعی، به کمیسیونی متشکل از، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یا نماینده وی، و با عضویت نماینده وزیر دفاع و رئیس سازمان دفاعی متقاضی، واگذار شده است و تصمیمات این کمیسیون قابل اعتراض هم نیست. بنابراین شورای نگهبان از آنجایی که این تصمیمات امکان دادخواهی ندارند، این ماده را مغایر اصل 34 قانون اساسی شناخته است.

کمیسیون حقوقی و قضایی پس از توضیحات کارشناسان و مسئولان دستگاه ها و تبادل نظر اعضا، تبصره 2 ماده 40 این مصوبه را به رای گذاشت که مصلحت مورد نظر مجلس شورای اسلامی تصویب نشد.

همچنین در موضوع ماده 82 این مصوبه که بر اساس نظر شورای نگهبان، مغایر اصل 34 قانون اساسی شناخته شده بود، نیز مصلحت مورد نظر مجلس پذیرفته نشد.

بررسی ماده 71 این مصوبه، به جلسه بعد کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع موکول شد.

در این جلسه، آیت الله محسن اراکی، دکتر عباسعلی کدخدایی، دکتر داود دانش جعفری و دکتر سید مرتضی نبوی از اعضای مجمع و دکتر رحیمی، وزیر دادگستری، معاون قوانین مجلس شورای اسلامی، معاون حقوقی ستاد کل و نماینده وزارت دفاع، سرپرست مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد، تنی از اساتید حقوق دانشگاه تهران حضور داشتند.


گزارش خطا
ارسال نظر