در هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام بررسی شد؛

مصوبه مجلس در خصوص توقف اجرای ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی


کد خبر: 5025
مصوبه مجلس در خصوص توقف اجرای ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی
هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام امروز 24 تیرماه 1402 به ریاست دکتر محمدباقر ذوالقدر تشکیل جلسه داد و به بررسی مغایرت یا عدم انطباق مصوبه مجلس در خصوص "توقف اجرای ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی" با سیاست های کلی پرداخت.

 

به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدای این جلسه گزارش بررسی های کمیسیون نظارت دبیرخانه مجمع درباره ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی و مغایرت های مصوبه مجلس مبنی توقف اجرای این ماده با سیاست های کلی ارایه شد. سپس نماینده مجلس اشکالات پیش آمده ناشی از اجرای قانون های فعلی و پیشین و مصوبه مجلس برای رفع آنها را توضیح داد.

در این جلسه همچنین رییس سازمان تامین اجتماعی در مخالفت با مصوبه مجلس، اشکالات آن از جمله کاهش درآمدهای سازمان و در نتیجه حذف بیمه تعداد قابل توجهی از کارگران ساختمانی را برشمرد.

دکتر ذوالقدر با تاکید بر نظر برخی از اعضای هیات اظهار داشت:  بر اساس سند الزامات اجرای سیاست های کلی نظام، مجلس و دولت موظف بوده و هستند تا 6 ماه پس از ابلاغ سیاست های کلی، برنامه ی اجرایی آن را تصویب و ارایه نمایند، که متاسفانه چنین نشده است.

اعضای هیات نیز ضمن تایید نظر کمیسیون در مغایرت های اعلامی، مواردی از  مغایرت  مصوبه مجلس با سیاست های کلی از جمله : "بار مالی و کاهش درآمدهای سازمان تامین اجتماعی و بلاتکلیف ماندن محل تامین آن"، "عدم ثبات و پایداری قانون"، "فراگیر نبودن و کاهش پوشش بیمه ای"، "بی عدالتی در امر بیمه کارگران" و "تحت شعاع قرار گرفتن هزینه تولید و مسکن" و نیز "موضوع اشتغال" را بیان کردند.

پس از آن هیات عالی نظارت وارد رای گیری شد که بر اساس آن مصوبه مجلس مغایر برخی بندهای سیاست های کلی تامین اجتماعی شناخته شد.

در این جلسه آقایان مهندس سید مصطفی میرسلیم، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مجید انصاری، دکتر محمدجواد ایروانی، دکتر حسین مظفر، دکتر پرویز داوودی، دکتر سید مرتضی نبوی، مهندس محمدرضا باهنر، حجت الاسلام و المسلمین قربانعلی دری نجف آبادی و دکتر سعید جلیلی حضور داشتند.


گزارش خطا
ارسال نظر