پیـام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به جشنواره ملی آشتی با طبیعت


کد خبر: 577
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پیامی به جشنواره ملی آشتی با طبیعت، نتایج پژوهش‌های عمیق علمی، بیانگر نقش موثر و برجسته‌ی طبیعت در سلامت روان و حتی جسم انسان است تا جایی که زندگی در طبیعت و انس با مظاهر آن، می‌تواند حالات روانی نامتعادل افراد را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگردند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پیامی به جشنواره ملی آشتی با طبیعت، نتایج پژوهش‌های عمیق علمی، بیانگر نقش موثر و برجسته‌ی طبیعت در سلامت روان و حتی جسم انسان است تا جایی که زندگی در طبیعت و انس با مظاهر آن، می‌تواند حالات روانی نامتعادل افراد را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگردند.

متن کامل پیام رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، كه لحظاتی پيش قرائت گرديد، به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحيم

رابطه‌ی بین انسان و طبیعت، تنگاتنگ و تأثیر گذار است. پیوندی که هر قدر هم بدان بی‌توجه باشیم، در نهایت، ناچار به پذیرش آن هستیم. چرا که طبیعت و زیبایی‌های آن،  همواره الهام‌بخش بشر برای خلق آثار بدیع و تلطیف روان و مأمنی برای فرار از هیاهوی دنیای بیرونی و درونی بوده و هست.نتایج پژوهش‌های عمیق علمی، بیانگر نقش موثر و برجسته‌ی طبیعت در سلامت روان و حتی جسم انسان است تا جایی که زندگی در طبیعت و انس با مظاهر آن، می‌تواند حالات روانی نامتعادل افراد را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگردند.

اُنس و آشتی با طبیعت و نگریستن مناظر زیبای آن، باعث ایجاد حس نگرش مثبت به زندگی، آرامش و احساس شادی، رضایت خاطر، اخلاق خوب، صمیمیت، کاهش استرس، کاهش عصبانیت و تنش، افزایش تمرکز، ارتقای عملکرد و کارآیی افراد و همچنین آرامش اعصاب می‌شود.

دانشگاه آزاد اسلامی که برخاسته از اوج نیاز جامعه برای تحصیلات عالی مردم است ، در مرحله دوم برنامه های خویش، قدم به وادی تحقیق و پژوهش گذاشته که یکی از بهترین دستاوردهای آن پیشرفت در دانش پلاسما و صنعت ایتر است که پلاسما،  تهدیدهای زیست محیطی را تبدیل به فرصت ایجاد نیروگاه های تولید انرزی می نماید و ایتر، با جوش هسته ای پاک ترین انرژی را مانند خورشید به زمین می بخشد.با این توضیحات، یکی از اهداف برگزاری جشنواره آشتی با طبیعت، می تواند فرهنگ‌سازی کاهش آسیب به طبیعت در بخش زباله‌های شهری و زباله‌های مؤسسه‌های صنعتی و تقویت رابطه  انسان با محیط زیست و تاکید بر توجه همگان به این فرهنگ باشد که ریشه در آموزه های آیات و روایات اسلامی دارد.

در شرایط فعلی که مباحث مربوط به تغییر اقلیم ، جهان را تهدید می کند و عقلای جوامع بشری را برای چاره اندیشی گردهم می آورد، ورود دانشگاه آزاد اسلامی به این موضوع، حتی برای موضوعات جزئی در واحدها نشان از دلسوزی و آینده نگری مسئولان و دانشجویان و همراهی آنها با دلسوزان جهانی دارد  که البته این دانشگاه در سطوح کلان هم طرح ها و برنامه های بزرگ و فراگیری دارد که به موقع اعلام خواهد شد.

مهم این است که باید با طبیعت پیرامون خود آشتی کنیم، در غیر این صورت، برای نسل آینده پاسخی نخواهیم داشت. در این شرایط وظایف دانشگاه‌های دنیا، تربیت شهروند بافرهنگ، مسئول و متعهد است، که دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مسیر گام برداشته و حتّی دانشکده‌ای به نـام محیط زیسـت در واحد علـوم و تحقیـقات تهران راه‌اندازی کرده و سعـی دارد که در حوزه علمی و آکادمیک حفاظت از محیط زیست، اثرگذار باشد  که البته به مسئولان همه واحد ها در سراسر کشور توصیه و پیشنهاد می نمایم ، برای نهادینه کردن نگاه علمی به محیط زیست، از پایان‌نامه‌هایی که در رابطه با انسان و طبیعت نوشته می‌شوند، حمایت کنند که  اصل پنجاهم قانون اساسی صراحتاً می گوید: «در جمهوری‏ اسلامی، حفاظت‏ محیط زیست‏ که‏ نسل‏ امروز و نسل‌های‏ بعد باید در آن‏ حیات‏ اجتماعی‏ رو به‏ رشدی‏ داشته‏ باشند، وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ می‌‏شود. از این‏ رو فعالیت‌های‏ اقتصادی‏ و غیر آن‏ که‏ با آلودگی‏ محیط زیست‏ یا تخریب‏ غیر قابل‏ جبران‏ آن،‏ ملازمه‏ پیدا کند، ممنوع‏ است.»

اینجانب  از مسئولان برگزاری این جشنواره ملی در دانشگاه آزاد واحد رشت تشکر و تاکید می نمایم که اگر نوعدوستی و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز را مبنای نظر قرار دهیم، اکنون با یک پدیده فراملی و منطقه‌ای، همچون ریزگردها مواجه هستیم که تهدیدکننده محیط زیست است. البته برای حفاظت از محیط زیست باید انگیزه جمعی داشته باشیم و رسانه‌ها و به ویژه صدا و سیما نیز برای ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست و رساندن پیام جشنواره،  با  خانواده دانشگاه آزاد اسلامی همکاری نمایند که با سلاح علم، پیشتاز ورود به این میدان شده است.

 اكبر هاشمي رفسنجاني

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام


گزارش خطا
ارسال نظر